Με κορυφαίο τον Τούρκογλου και πολύ καλούς τους Ιλιάσοβα και Ασίκ η Τουρκία κέρδισε με 65-56 την Ρωσία και πήρε τη δεύτερη νίκη της στο Μουντομπάσκετ που διοργανώνει η ίδια. Πλέον, οι Τούρκοι θα κοντραριστούν με την Ελλάδα την Τρίτη, σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει την πρώτη θέση του τρίτου ομίλου.

Η Τουρκία πήρε πολύτιμες βοήθειες από το κοινό της και μπήκε στη… φλεγόμενη «Άνκαρα Αρένα» με στόχο τη νίκη. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 16-15, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την «οικοδέσποινα» να ξεφεύγει με 11 πόντους (33-22).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ρώσοι μείωσαν προσωρινά, όμως οι Ερντέν και Ασίκ επανέφεραν την τάξη και έφεραν το σκορ στο 48-37 υπέρ της Τουρκίας. Από εκεί και πέρα τίποτα δεν άλλαξε, αφού ο Χέντο Τούρκογλου πήρε στις πλάτες του την ομάδα και έτσι οι Τούρκοι επικράτησαν με το τελικό 65-56.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 33-22, 48-37, 65-56.

Τουρκία: Γκιουλέρ 3, Ονάν 3, Ιλιάσοβα 10, Ερντέν 9, Τουντσερί 5, Σαβάς, Γκονλούμ 2, Αρσλάν 9, Ασίκ 10, Τούρκογλου 14.