Ήταν 6 Ιουνίου του 1954, όταν διεξήχθη για πρώτη φορά η Eurovision, στο Μοντρό της Ελβετίας. Χρειάστηκε να περάσουν 20 χρόνια από τότε, προκειμένου η Ελλάδα να κάνει την εμφάνισή της στο διαγωνισμό. Η μεγάλη κυρία του ελληνικού πενταγράμμου επιστρατεύτηκε προκειμένου να εκπροσωπήσει τη χώρα στην παρθενική της συμμετοχή.
Η Μαρινέλλα, με το τραγούδι της «Λίγο κρασί, λίγο θάλασσα και τ’ αγόρι μου», το οποίο κατέληξε στην ενδέκατη θέση, έκαναν τους Ευρωπαίους να λικνίζονται στους ρυθμούς του μπουζουκιού.
Κατά καιρούς, σημαντικές παρουσίες από την εγχώρια μουσική σκηνή ερμήνευσαν τραγούδια για λογαριασμό της Ελλάδας, με μεγαλύτερη στιγμή τη συμμετοχή της Μαρίζας Κωχ, η οποία ερμήνευσε το τραγούδι «Παναγιά μου, παναγιά μου», που «πλασαρίστηκε» μετά βίας στη 13η θέση, καθώς σε πολλές χώρες η εικόνα και ο ήχος του δεν έφτασαν ποτέ, εξαιτίας της λογοκρισίας των πολιτικών του μηνυμάτων.
Ωστόσο, πολλές από τις συμμετοχές μας στον ευρωπαϊκό διαγωνισμό τραγουδιού είτε ξεχάστηκαν εύκολα, είτε ακόμα προσπαθούμε να τις… ξεχάσουμε!
Σταθμό στην ιστορία των ελληνικών συμμετοχών αποτέλεσε η παρουσία των Antique, το 2001, έπειτα από απουσία τριών ετών από τη διοργάνωση. Δύο νεαροί ομογενείς από τη Σουηδία τραγούδησαν, για λογαριασμό της Ελλάδας, το πρώτο τραγούδι με αγγλικό στίχο, ξεσηκώνοντας θύελλα αντιδράσεων. Το γεγονός, όμως, ότι κατέκτησαν την τρίτη θέση, αποτέλεσε την καλύτερη απάντησή τους και έκανε τη Eurovision «εθνική υπόθεση».
Έκτοτε, η Ελλάδα συμμετέχει στο διαγωνισμό αποκλειστικά με αγγλόφωνα τραγούδια. Ό,τι δεν κατάφερε η Έλενα Παπαρίζου ως μέλος των Antique, το πέτυχε τρία χρόνια μετά, τραγουδώντας, μόνη της πλέον, τη σύνθεση του Χρήστου Δάντη “My number one”. Ο τίτλος του τραγουδιού αποδείχτηκε προφητικός και η πανέμορφη Έλενα έγινε το “number one” της Ευρώπης.
Ο Σάκης Ρουβάς λαμβάνει μέρος για δεύτερη φορά στη Eurovision, ελπίζοντας να ακολουθήσει τα χνάρια της Παπαρίζου, καθώς και ο ίδιος στην πρώτη του παρουσία, το 2004, είχε καταλάβει την τρίτη θέση με το τραγούδι του “Shake it” και τη γνωστή, πλέον, σε όλους, τούμπα του.
Οι ελληνικές συμμετοχές στη Eurovision
ΕΤΟΣ |
ΘΕΣΗ |
ΤΡΑΓΟΥΔΙ |
ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ |
2009 |
– |
This is our night |
Σάκης Ρουβάς |
2008 |
3 |
Secret Compination |
Καλομοίρα |
2007 |
7 |
Yassou Maria |
Σαρμπέλ |
2006 |
9 |
Everything |
Άννα Βίσση |
2005 |
1 |
My Number One |
Έλενα Παπαρίζου |
2004 |
3 |
Shake It |
Σάκης Ρουβάς |
2003 |
17 |
Never let you go |
Μαντώ |
2002 |
17 |
S.A.G.A.P.O. |
Μιχάλης Ρακιντζής |
2001 |
3 |
Die for you |
Antique |
1998 |
20 |
Μια κρυφή ευαισθησία |
Θάλασσα |
1997 |
12 |
Χόρεψε |
Μαριάννα Ζορμπά |
1996 |
14 |
Εμείς φοράμε το χειμώνα ανοιξιάτικα |
Μαριάννα Ευστρατίου |
1995 |
12 |
Ποια προσευχή |
Ελίνα Κωνσταντοπούλου |
1994 |
14 |
Το τρεχαντήρι |
Κώστας Μπίγαλης |
1993 |
9 |
Ελλάδα χώρα του φωτός |
Καίτη Γαρμπή |
1992 |
5 |
Όλου του κόσμου η ελπίδα |
Κλεοπάτρα |
1991 |
13 |
Άνοιξη |
Σοφία Βόσσου |
1990 |
19 |
Χωρίς σκοπό |
Χρήστος Κάλοου |
1989 |
9 |
Το δικό σου αστέρι |
Μαριάννα |
1988 |
17 |
Κλόουν |
Αφροδίτη Φρυδά |
1987 |
10 |
Stop |
Bang |
1985 |
16 |
Μοιάζουμε |
Τάκης Μπινιάρης |
1983 |
14 |
Μου λες |
Κρίστη Στασινοπούλου |
1981 |
8 |
Φεγγάρι Καλοκαιρινό |
Γιάννης Δημητράς |
1980 |
13 |
Ώτο – Στοπ |
Άννα Βίσση |
1979 |
8 |
Σωκράτη Εσύ Super Star |
Ελπίδα |
1978 |
8 |
Τσάρλι Τσάπλιν |
Τάνια Τσανακλίδου |
1977 |
5 |
Μαθήματα Σολφέζ |
Πασχάλης, Μαριάννα Τόλη, Ρόμπερτ Ουίλιαμς, Μπέσσυ Αργυράκη |
1976 |
13 |
Παναγιά μου, Παναγιά μου |
Μαρίζα Κωχ |
1974 |
11 |
Κρασί, θάλασσα και τ’ αγόρι μου |
Μαρινέλλα |