Σε καλή φυσική κατάσταση βρίσκονται οι 33 μεταλλωρύχοι, οι οποίοι, επί 17 ημέρες, παραμένουν παγιδευμένοι, σε βάθος 700 μέτρων στις στοές ενός ορυχείου της Χιλής.
«Οι 33 εργαζόμενοι έγιναν ορατοί, χάρις σε μία μικροκάμερα και κατά τα φαινόμενα είναι σε καλή κατάσταση», τόνισε χθες ο πρόεδρος της Χιλής, Σεμπαστιάν Πινιέρα, ο οποίος είδε τις πρώτες εικόνες.
«Μπόρεσα να τους δω με τα μάτια μου χάρις στη βιντεοκάμερα. Είδα 8 ή 9 που κουνούσαν τα χέρια τους, είχαν αναμμένους τους προβολείς και έδειχναν υγιείς», τόνισε στους δημοσιογράφους.
Διαβάστε επίσης:
Ζωντανοί, 17 ημέρες μετά, Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 22 Αυγούστου 2010, 22:42