Προς την ολοκλήρωσή του οδεύει ο Μαραθώνιος του Λονδίνου. Η εκκίνηση δόθηκε στις 12.00 ώρα Ελλάδας, με τους δρομείς να φορούν μαύρα περιβραχιόνια, τιμώντας τα θύματα της Βοστώνης. Η αστυνομική παρουσία ήταν αισθητά αυξημένη, ενώ εκατοντάδες χιλιάδες θεατές βρίσκονταν κατά μήκος της διαδρομής.

Μισού λεπτού σιγή κρατήθηκε στις 11.57 (ώρα Ελλάδος), λίγο πριν από την εκκίνηση, για τα θύματα του Μαραθωνίου της Βοστώνης. Η αστυνόμευση ήταν αυξημένη κατά 40% σε σχέση με πέρυσι, για να προφυλάξουν συμμετέχοντες και θεατές, αλλά κυρίως για να δημιουργηθεί αίσθημα ασφάλειας.

Περισσότεροι από 36.000 δρομείς ξεκίνησαν από το Blackheath στα νοτιοανατολικά με σκοπό να ολοκληρώσουν τη διαδρομή, της οποίας ο τερματισμός ήταν τοποθετημένος κοντά στο παλάτι του Μπάκιγχαμ. Η διαδρομή μήκους 42 χιλιομέτρων πέρασε μπροστά από μερικά από τα πιο αναγνωρίσιμα μνημεία του Λονδίνου, όπως το Big Ben και η Tower Bridge. Εν τω μεταξύ, οι εκτιμήσεις κάνουν λόγο ότι περίπου μισό εκατομμύριο θεατές βρέθηκαν κατά μήκος της διαδρομής.

Η διοργάνωση του Μαραθωνίου συλλέγει ειδικά φέτος 2 λίρες από κάθε δρομέα που περνά τη γραμμή του τερματισμού, στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας «The One Fund Boston», για την ενίσχυση των θυμάτων της πρόσφατης τρομοκρατικής επίθεσης στον Μαραθώνιο της Βοστώνης. Οι εκτιμήσεις θέλουν να συλλέγονται συνολικά περίπου 70.000 λίρες.

Νικήτρια της κατηγορίας Womens’ Elite αναδείχτηκε η Priscah Jeptoo από την Κένυα, ενώ πρώτος στην αντίστοιχη κατηγορία των Ανδρών τερμάτισε ο Tsegaye Kebede από την Αιθιοπία.

Επιμέλεια: Μάριος Μπουμπής