Αστυνομική επιχείρηση στήθηκε το πρωί στο κέντρο της Αθήνας για τη μεταφορά του Σάββα Ξηρού στο παράρτημα του Ιπποκράτειου Γενικού Νοσοκομείου Αθηνών, στην οδό Βασιλίσσης Σοφίας, προκειμένου να υποβληθεί σε οφθαλμολογικό έλεγχο, ένα χρόνο μετά την τελευταία επίσκεψή του σε νοσοκομείο.
Αμέσως μετά τις εξετάσεις, επέστρεψε στις φυλακές Κορυδαλλού, συνοδεία αστυνομικών δυνάμεων.
Σύμφωνα με πληροφορίες, η όραση του Σάββα Ξηρού έχει επιδεινωθεί παρά την εγχείριση στην οποία υποβλήθηκε το 2004.