Σε ύφεση είναι η φωτιά στο Τραχύ της Σκύρου, που ξέσπασε το πρωί του Σαββάτου και κατακαίει δασική έκταση. Αυτή την ώρα καίνε μόνο διάσπαρτες εστίες.
Ωστόσο, η φωτιά πρόλαβε να κάνει στάχτη 6.000 στρέμματα δασικής έκτασης. Στην κατάσβεση συμμετέχουν 26 πυροσβεστικά οχήματα, 78 πυροσβέστες, 125 άτομα πεζοπόρο τμήμα, ενώ μέχρι τη δύση του ηλίου λάμβαναν μέρος τρία ελικόπτερα και δύο αεροπλάνα.
Οι θυελλώδεις άνεμοι, εντάσεως έως και 8 μποφόρ, που έπνεαν στην περιοχή έχουν κοπάσει, γεγονός που βοηθά ιδιαίτερα το έργο της κατάσβεσης, όπως δήλωσε στη zougla.gr ο δήμαρχος Σκύρου, Μιλτιάδης Χατζηγιαννάκης.
Οι λιγοστές επίγειες δυνάμεις που διαθέτει το νησί, 4 πυροσβεστικά οχήματα με 19 άνδρες, δεν κατάφεραν να προλάβουν την φωτιά στο αρχικό στάδιο της εκδήλωσής της και ενισχύθηκαν μόνο από αέρος, αφού ήταν αδύνατη η μετάβαση άλλων πυροσβεστικών οχημάτων και ανδρών, επειδή το πλοίο της γραμμής είχε προγραμματισμένο δρομολόγιο για το νησί, στις 6 το απόγευμα του Σαββάτου!
Τελικά, στο νησί μεταφέρθηκαν από την Θεσσαλονίκη 25 άτομα πεζοπόρο με Super Puma και άλλα 25 άτομα και 2 οχήματα με C-130 από την Αθήνα.
Σε εξέλιξη βρίσκεται πυρκαγιά, που ξέσπασε λίγο μέτα τις 13:30, στην χωματερή Άνω Λιοσίων. Η φωτιά καίει παλιά λάστιχα και στο σημείο βρίσκονται 6 οχήματα της πυροσβεστικής με 18 πυροσβέστες.
Σήμερα, ο κίνδυνος πυρκαγιάς για τις περιοχές Χίου και Σάμου συμπεριλαμβανομένης της νήσου Ικαρίας, θα διατηρηθεί πολύ υψηλός.