“Δευτέρα 27 Αυγούστου, 22:00 το βράδυ έχασε τη ζωή της 48χρονη μητέρα δύο ανήλικων παιδιών. Αισθάνθηκε αδιαθεσία στο σπίτι της το οποίο βρίσκεται 50 μέτρα από το Κέντρο Υγείας Μαργαριτίου Θεσπρωτίας. Το Κέντρο Υγείας λόγω έλλειψης ιατρών εκείνη την ημέρα έκλεισε 15:00 το μεσημέρι. Δεν διαθέτει Ασθενοφόρο”.
Το παραπάνω τραγικό περιστατικό, αναφέρεται μεταξύ άλλων σε καταγγελία της ΠΟΕΔΗΝ, που αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της, με τίτλο: Κέντρα Υγείας σε Αποδιοργάνωση.
Συγκεκριμένα, όπως αναφέρει η ΠΟΕΔΗΝ:
«Την ώρα που ο Πρωθυπουργός έσβηνε και έγραφε ονόματα για τον ανασχηματισμό της κυβέρνησης μια 48χρονη μητέρα δύο ανήλικων κοριτσιών έχασε την ζωή της στο σπίτι της, το οποίο βρίσκεται 50 μέτρα από το Κέντρο Υγείας Μαργαριτίου Θεσπρωτίας το οποίο εκείνη την ημέρα ήταν κλειστό από τις 3 το μεσημέρι λόγω ελλείψεων Ιατρών.
Αισθάνθηκε αδιαθεσία. Ασθενοφόρο δεν διαθέτει το Κέντρο Υγείας Μαργαριτίου. Οι γιατροί του Κέντρου Υγείας είναι πεπεισμένοι ότι πιθανότατα θα έσωζαν τη γυναίκα εάν το Κέντρο Υγείας ήταν ανοικτό που ήταν γνωστό το ιστορικό της. Κλήθηκε ασθενοφόρο από το Κέντρο Υγείας Ηγουμενίτσας. Σε περισσότερο από μία ώρα διεκομίσθη στο ΤΕΠ του Κέντρου Υγείας Ηγουμενίτσας (Αγροτικός δρόμος με πολύ κίνηση). Χρόνος που απεδείχθη μοιραίος.
Τι θα πει στους συγγενείς, στα παιδιά της αδικοχαμένης μητέρας;
Ημερήσια διάταξη βιαιοπραγίες σε βάρος του προσωπικού και κλοπές.
Πριν υπάρξει σοβαρός τραυματισμός συναδέλφου, θα πρέπει να επιληφθεί το Υπουργείο Υγείας και να αυξηθεί η φύλαξη. Αν είναι δυνατόν!!! Στον χώρο εργασίας να κλέβουν τα αυτοκίνητά τους, προσωπικά αντικείμενα και να κινδυνεύει η σωματική τους ακεραιότητα.
Τα ρουσφέτια όμως ρουσφέτια. Τοποθετήθηκε Νοσηλεύτρια στο Κέντρο Υγείας Ορεστιάδας με απόσπαση λόγω συνυπηρέτησης με ένστολο σύζυγο χωρίς να έχουν ανάγκη από Νοσηλευτικό Προσωπικό. Μάλιστα ο σύζυγος ένστολος υπηρετεί σε Στρατιωτική Μονάδα της περιφέρειας Διδυμοτείχου στην οποία βρίσκεται το Γενικό Νοσοκομείο Διδυμοτείχου που στενάζει από τις ελλείψεις Νοσηλευτικού Προσωπικού, με δεκάδες σχετικές καταγγελίες από την ΠΟΕΔΗΝ.
Μάλιστα ζητάει οι Νοσηλεύτριες που αποσπώνται από εδώ και στο εξής για συνυπηρέτηση με ένστολο σύζυγο να τοποθετούνται στο Νοσοκομείο Διδυμοτείχου και όχι στο Κέντρο Υγείας Ορεστιάδας όπως έχει το δικαίωμα εκ του νόμου ο Διοικητής της 4ης ΥΠΕ.
Οι γιατροί και οι νοσηλευτές είναι αναστατωμένοι καθότι είναι εκτεθειμένοι σε βίαιες συμπεριφορές συνοδών και ασθενών χωρίς αιτία. Αυτά συμβαίνουν λόγω πλημμελούς φύλαξης. Την ώρα του περιστατικού το Νοσοκομείο φυλασσόταν από μια γυναίκα security.
Παρά τα αλλεπάλληλα περιστατικά βίας στις υγειονομικές μονάδες και το ΕΚΑΒ, το Υπουργείο Υγείας κωφεύει. Απαιτούνται κονδύλια για την πρόσληψη φυλάκων με συμβάσεις εργασίας».