Με επιτυχία ολοκληρώθηκε ο 6ος Ημιμαραθώνιος στη μνήμη του κορυφαίου δρομέα μεγάλων αποστάσεων Μιχάλη Κούση, που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Αγρίνιο.

Ο αριθμός των συμμετεχόντων ξεπέρασε τους 1.000 σε όλες τις κατηγορίες, με περισσότερους από 500 αθλητές να αγωνίζονται στην κατηγορία των 100 μέτρων, περισσότερους από 100 σε εκείνη των 5.000 μέτρων, ενώ πάνω από 350 ήταν οι συμμετοχές στον ημιμαραθώνιο δρόμο των 21,1 χιλιομέτρων.

Πρώτος στον ημιμαραθώνιο τερμάτισε ο Γιώργος Καραβίδας της ΑΕΚ με χρόνο 01:10:08, ακολούθησε στη δεύτερη θέση ο Αντώνης Παπαδημητρίου του Άρη Θεσσαλονίκης με χρόνο 01:11:11 και στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Αμπντελαντίφ Ελ Αρφαουί από το Μαρόκο με χρόνο 01:11:45.

Στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Μαγδαληνή Γαζέα της ΑΓΕ Ζακύνθου με χρόνο 01:17:26, ακολούθησε στη δεύτερη θέση η Ρήγα Σοφία του Ελ. Βελ. Χανίων με χρόνο 01:20:27, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η Ντενίζ Δημάκη του ΓΑΣ Ιλισού με χρόνο 01:21:05.

Πρώτος από τους αθλητές της περιοχής τερμάτισε ο Γιάννης Αρτοποιός της Γυμναστικής Εταιρείας Αγρινίου με χρόνο 01:21:28, επίδοση που τον έφερε 18ο στη γενική κατάταξη του αγώνα.

Ακολούθησε η απονομή των βραβείων από το δήμαρχο Αγρινίου κ. Παύλο Μοσχολιό.

Επιμέλεια: Μυρτώ Τσάβαλου