Το ποσό των 60.000 ευρώ θα αναγκαστεί να καταβάλει η Δ.Ε.Η., ως πρόστιμο για την παράνομη εκμετάλλευση του ορυχείου στον Πτελεώνα Πτολεμαΐδας, καθώς και για την έλλειψη διαβροχής κατά τη μεταφορά τέφρας.
Το πρόστιμο επιβλήθηκε από τη Νομαρχία Κοζάνης, ενώ ο νομάρχης, κ. Γιώργος Δακής, κατηγόρησε τη Δ.Ε.Η. για προκλητική στάση απέναντι στην τοπική κοινωνία της περιοχής και για κατ’ επανάληψη καταστρατήγηση της νομοθεσίας και των εγκεκριμένων περιβαλλοντικών όρων εκ μέρους της επιχείρησης.