Πέντε άτομα συνελήφθησαν λίγο μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής να παίζουν ζάρια στο Ηράκλειο, ενώ κατασχέθηκαν 4.800 ευρώ.
Η σύλληψή τους έγινε από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφαλείας Ηρακλείου και της Ομάδας Πρόληψης Καταστολής Εγκληματικότητας (ΟΠΚΕ), κατά τη διάρκεια ελέγχου σε καφενείο.
Πρόκειται για έναν 40χρονο προσωρινά υπεύθυνο του καταστήματος, ο οποίος είχε επιτρέψει σε τέσσερις πελάτες, ηλικίας από 41 έως 63 ετών, να παίζουν ζάρια, ενώ αναζητείται ο ιδιοκτήτης του καφενείου, ηλικίας 28 ετών.
Παράλληλα, κατά τον έλεγχο διαπιστώθηκε ότι το καφενείο δεν είχε την απαιτούμενη από τον νόμο άδεια ίδρυσης και λειτουργίας.