Από την εποχή της αποστασίας το ’65 μέχρι την πρώτη κυβέρνηση του Ανδρέα Παπανδρέου, ο οποίος και τις κατήργησε, οι αύρες της αστυνομίας, δηλαδή τα θωρακισμένα οχήματα για την αντιμετώπιση διαδηλωτών, ήταν πάντα παρούσες στην σύγχρονη πολιτική ιστορία της χώρας μας.
Όπως έχει ήδη αποκαλύψει η zougla.gr, η σύγχρονη ελληνική αστυνομία, κυρίως μετά τα γεγονότα του περασμένου Δεκέμβρη, αποφάσισε να τις επαναφέρει στους δρόμους.
Σήμερα η ηλεκτρονική μας εφημερίδα αποκαλύπτει φωτογραφικά την πρώτη «έτοιμη για δράση» αύρα της ΕΛ.ΑΣ.
Οι αύρες τη δεκαετία του ‘70
Μέχρι το τέλος του χρόνου, θα έχουν τεθεί σε επιχειρησιακή διαθεσιμότητα 9 τέτοιες αύρες σε διάφορες περιοχές της χώρας. Η βασική διαφορά με το παρελθόν: Αντί για πολυβόλο οι σύγχρονες αύρες φέρουν πυροσβεστικό κανόνι απώθησης των διαδηλωτών.
Στη σημερινή εποχή μπορεί να μην είναι υπουργός Εργασίας ο Λάσκαρης και Δημόσιας Τάξης ο περιβόητος Μπάλκος, ούτε οι οικοδόμοι διαδηλωτές να ξηλώνουν πεζοδρόμια στην Πατησίων ή οι διαδηλωτές στην Εύβοια να πετούν τις αύρες στη θάλασσα, ούτε το ημερολόγιο να γράφει δεκαετία ’70 -όμως η απόφαση να ξαναβγούν οι αύρες στους δρόμους αναμένεται, ειδικά στην Ελλάδα, να προκαλέσει αντιδράσεις.
Οι αύρες στην αποστασία του ’65
Διαβάστε επίσης:
Η τρομοκρατία των υπερόπλων της ΕΛ.ΑΣ, Κυριακή, 30 Αυγούστου 2009, 20:45