Παρά την παρέμβαση του εισαγγελέα του Αρείου Πάγου, κ. Σανιδά, ο δήμαρχος Τήλου, Αναστάσιος Αλιφέρης, επιμένει στην πρόθεση του να τελέσει τους gay γάμους.
Ο κ. Αλιφέρης μόλις έγινε γνωστή η παρέμβαση του εισαγγελέα, δήλωσε ότι πρόθεσή του είναι να τελέσει τους δύο γάμους, αφού όμως διασφαλιστεί η εγκυρότητα της πράξης.
Λίγη ώρα νωρίτερα, με έγγραφό του προς τον εισαγγελέα πρωτοδικών Ρόδου, ο κ. Σανιδάς ανέφερε ότι μια τέτοια πράξη θα είναι “άκυρη, ανίσχυρη και παράνομη” και ότι «σε περίπτωση που ο δήμαρχος Τήλου δεχθεί δήλωση περί τελέσεως γάμου μεταξύ ομοφυλοφίλων παρακαλούμε για την ενέργεια των νομίμων».
Όλα αυτά, μετά την πρωτοβουλία που πήρε ο δήμαρχος της Τήλου, Αναστάσιος Αλιφέρης, ο οποίος δέχτηκε να τελέσει δύο πολιτικούς γάμους, ο ένας με γυναίκες και άλλος με άντρες.
Μάρτυρας στους γάμους θα είναι ο Γρηγόρης Βαλιανάτος, ενώ υπέρ του γάμου μεταξύ γκέι έχει ταχθεί δημόσια ο Αλέξης Τσίπρας αλλά και κάποιοι δήμαρχοι των δύο μεγάλων κομμάτων.
Ο ένας από τους δύο γάμους, έχει ήδη αναγγελθεί στην εφημερίδα «Εποχή» από την περασμένη Κυριακή.