Πυρπολούσε κάδους απορριμμάτων για να… τεστάρει την ετοιμότητα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας!
Ο λόγος για έναν νεαρό, κάτοικος Σερρών, ο οποίος συνελήφθη επ’ αυτοφώρω από αστυνομικούς, την ώρα που πυρπολούσε δύο ακόμη κάδους στο κέντρο της πόλης, διακινδυνεύοντας να τυλιχτούν στις φλόγες σταθμευμένα αυτοκίνητα και καταστήματα.
Σύμφωνα με πληροφορίες, ο νεαρός εμπρηστής ισχυρίστηκε ότι δεν είχε συγκεκριμένο λόγο που έβαζε φωτιά στους κάδους. Απλώς ήθελε να διαπιστώσει την ετοιμότητα της Πυροσβεστικής!
Ήδη παραπέμφθηκε στον εισαγγελέα, ο οποίος διέταξε να κρατηθεί έως την απολογία του στον ανακριτή.