Συγκέντρωση διαμαρτυρίας πραγματοποίησαν οι κάτοικοι της Νοτίου Λευκάδας στα κεντρικότερα σημεία της πόλης της Λευκάδας, ζητώντας την ανάκληση αδείας τους πυρηνελαιουργείου.
Κεντρικό σύνθημα της εκδήλωσης:
ΟΧΙ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΥΤΑ –
ΘΕΛΟΥΜΕ ΣΧΟΛΕΙΟ ΓΙΑ ΟΛΑΤΑ ΠΑΙΔΙΑ-
Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΦΑΕΙ ΑΝ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ
ΤΑ ΛΥΜΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΜΠΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΣΩΣΤΕ ΤΩΤΡΑ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΙΚΗ
Η εκδηλωση διαμαρτυρίας γίνεται μετά τις σοβαρές διαπιστώσεις περιβαλλοντικής ρύπανσης και βασανιστικής όχληνσης των κατοίκων της Βασιλικής και στο πλαίσιο της αυριανής επίσκεψης των Ελεγκτών Περιβάλλοντος στο εργοστάσιο.
Ρεπορταζ : Πυρηνουργειο Βασιλικης from studiolefkatas on Vimeo.