Με απόλυτη επιτυχία ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα του XTERRA Porto Carras Half Marathon το Σάββατο 30 Μαίου στις εγκαταστάσεις του μοναδικού συγκροτήματος του Porto Carras, στη Σιθωνία Χαλκιδικής, 2 εβδομάδες πριν το Xterra Greece Championship που θα πραγματοποιήθει στη Λίμνη Πλαστήρα.

To 2o XTERRA Porto Carras Half Marathon περιελάμβανε δρομικούς αγώνες, αποστάσων 5 χιλιομέτρων, 10 χιλιομέτρων και 21 χιλιομέτρων (Ημιμαραθώνιος), δίνοντας την δυνατότητα σε όλους, να δοκιμάσουν τις αντοχές και τις δυνάμεις τους και να χαρούν την συμμετοχή σε πανέμορφες διαδρομές μέσα στη φύση.

Περισσότεροι απο 280 δρομείς όλων των ηλικιών απο την Ελλάδα και το Εξωτερικό, πήραν εκκίνηση στον αγώνα έχοντας σύμμαχο τον πολύ καλό καιρό. Η ξεχωριστή διαδρομή του αγώνα μέσα στο πευκόφυτο περιβάλλον στα ιδιωτικά λιμανάκια του Porto Carras, άφησε εντυπωσιασμένους όλους τους αθλητές αφού κατά μήκος της διαδρομής απολάμβαναν μοναδικές εικόνες του Τωροναίου Κόλπου κάτω απο τα μαγικά χρώματα του δειλινού.

Στη μεγάλη απόσταση των 21 χιλιομέτρων πρώτος τερμάτισε ο Κουρκουρίκης Γιάννης, με δεύτερο τον Βούλκος Χαράλαμπο και τρίτο τον Ηλιάδης Ανέστης. Στην ίδια απόσταση στις γυναίκες, πρώτη τερμάτισε η Καλλία Ελένη, η Χασιώτη Γιάννα να ακολουθεί στη δεύτερη και την Σαββίδου Παρθένα τρίτη. Στα 10 χιλιόμετρα την πρώτη θέση κατέκτησε ο Αντώνης Παπαδημητρίου με τον Pop Acev Darko από FYROM δεύτερο και τον Αποστολίδης Ανέστης στη τρίτη θέση. Στις γυναίκες η Τζιμαράκα Ολυμπία, η Νάνου Δήμητρα και η Τζεβελέκη Βούλα κατέκτησαν την 1η, 2η και 3η θέση αντίστοιχα.

Τέλος, στα 5 χιλιόμετρα ο Παραδεισόπουλος Κων/νος ήταν ο νικητής, με τον Μπούρτζης Πρόδρομος δεύτερο και τον Μπεχτσής Χρήστος τρίτο. Στις γυναίκες η Γαργαρέτα Angie ήταν αυτή που πέρασε πρώτη τη γραμμή τερματισμού με τις Μανώλη Αλεξάνδρα και Ζαφειρίου Αναστασία να ακολουθούν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Νικητές 21 χιλιόμετρα Γυναικών

Οι αγώνες ολοκληρώνονται το πρωί της Κυριακής 31 Μαίου , με τον κολυμβητικό αγώνα στην παραλία του Porto Carras.

Νικητές 21 χιλιόμετρα Ανδρών

Γιάννης Κουρκουρίκης Πρωταθλητής Κωπηλασίας τα τελευταία 30 χρόνια με Ολυμπιακές και Παγκόσμιες διακρίσεις και πρώτη θέση XTERRA Porto Carras Half Marathon στα 21 χιλιόμετρα, καλωσορίζει τους δρομείς.

Χορηγοί: Garmin, Saucony, Arena, myathlete

Επίσημοι Υποστηρικτές: Chiquita, Oakley, Ελληνική Ομάδα Διάσωσης

Χορηγοί Επικοινωνίας: Zougla.gr, Metropolis fm, Metrosport, Zoo, Running Μagazine.