Η Εθνική Γερμανίας κατάφερε να ξεπεράσει τον σκόπελο της Δανίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Euro 2024.

Πιο συγκεκριμένα, η «οικοδέσποινα» του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επιβλήθηκε το Σάββατο με 2-0 σκορ των Σκανδιναβών, στο μεταξύ τους ματς για τη φάση των «16», που διεξήχθη το Σάββατο στο «Signal Iduna Park» του Ντόρτμουντ, κι έτσι πήρε το εισιτήριο για τους «8».

Η «Μάνσαφτ» του Νάγκελσμαν ήταν ανώτερη σε όλο το διάστημα του παιχνιδιού και έφτασε στην τελική επικράτηση με τα γκολ των Χάβερτς (54΄πεν.) και Μουσιάλα (68΄), που σημειώθηκαν σε διάστημα 14 λεπτών.

Στους «8» η Γερμανία θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αποψινής (30/6) αναμέτρησης, Ισπανία-Γεωργία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι διεκόπη προσωρινά στο 35ο λεπτό, μόλις ο διαιτητής του ματς, Μάικλ Όλιβερ αντιλήφθηκε να πέφτουν κεραυνοί.

Μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε ένα γκολ του Σλότερμπεκ (4΄) που ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ και τρεις αποκρούσεις του Κάσπερ Σμάιχελ, η μία πιο δύσκολη από την άλλη.

Ο έμπειρος γκολκίπερ επενέβη στην «οβίδα» του Κίμιχ στο 7΄, την κεφαλιά του Σλότερμπεκ στο 8΄ και το διαγώνιο σουτ του Άντριχ στο 10΄. Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω για να κατανοήσει κανείς ότι οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παιχνίδι με τεράστιο ενθουσιασμό μπροστά στο κοινό τους, στο κατάμεστο γήπεδο της Ντόρτμουντ.

Η Δανία το μόνο που μπορούσε να κάνει ήταν να προσπαθεί να απορροφήσει αυτήν την ορμή, να περιμένει να… κοπάσει η καταιγίδα. Πράγματι, με την πάροδο του χρόνου οι παίκτες του Χιούλμαντ ισορρόπησαν το παιχνίδι σε ένα πρώτο ημίχρονο, αλλά την καταιγίδα δεν την γλύτωσαν!

Αυτή τη φορά ο όρος ήταν κυριολεκτικός, καθώς το ματς διακόπηκε στο 35΄ λόγω σφοδρής βροχόπτωσης. Αυτή η παύση κράτησε περίπου 25 λεπτά, μέχρι να τελειώσει η ξαφνική νεροποντή και οι 22 παίκτες να ξαναμπούν στο γήπεδο.

Με την επανέναρξη (37΄) ο Σμάιχελ χρειάστηκε ξανά να επέμβει σε εξ επαφής προσπάθεια του Χάβερτς με την «μάνσαφτ» να μπαίνει ξανά δυναμικά.

Πριν όμως από το ημίχρονο, η Δανία πρόλαβε να απειλήσει δύο φορές με τον Χόιλουντ (42΄, 45΄) με τον Νόιερ να είναι εκεί που έπρεπε.

Στο 48΄ ακυρώθηκε γκολ του Άντερσεν μετά από παρέμβαση του VAR, ενώ αμέσως μετά ο αμυντικός της Δανίας «χρεώθηκε» με χέρι μέσα στην περιοχή το οποίο επίσης υποδείχθηκε μετά από field review του διαιτητή.

Έτσι, στο 54΄ ο Κάι Χάβερτς με μία τέλεια εκτέλεση από την άσπρη βούλα, άνοιξε το σκορ για τους Γερμανούς. Ο ίδιος παίκτης στο 58΄ αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Σμάιχελ, χάνοντας την ευκαιρία να «καθαρίσει» το ματς.

Το έκανε όμως δέκα λεπτά αργότερα, όταν σε μια βαθιά μπαλιά απο την άμυνα της Γερμανίας, ο Τζαμάλ Μουσιάλα εκμεταλλεύτηκε την κάκιστη τοποθέτηση των Δανών, βγήκε μόνος απέναντι στον Σμάιχελ και διαμόρφωσε το 2-0 (68΄).

Θα ήταν μεγάλη έκπληξη αν κατάφερνε η Δανία να επιστρέψει σε αυτό το ματς. Ο Νάγκελσμαν έκανε τις αλλαγές που έπρεπε για να ενισχύσει ανασταλτικά την ομάδα του η οποία δεν κινδύνεψε και ετοιμάζεται πλέον για τον προημιτελικό της 6ης Ιουλίου, στο Ντίσελντορφ.

Γερμανία-Δανία 2-0

Γκολ: 53′ πεν. Χάβερτς (Γερμανία), 68′ Μουσιάλα (Γερμανία)

Κίτρινες:Μέλε, Μπα, Άντερσεν

Γερμανία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρούντιγκερ, Σλότερμπεκ, Ράουμ (80΄ Χένρικς), Κρόος, Άντριχ (64΄ Φίλκρουγκ), Σανέ (88΄ Άντον), Γκιουντογκάν (64΄ Τσαν), Μουσιάλα (80΄ Βιρτς), Χάβερτς

Δανία (Κάσπερ Χιούλμαντ): Σμάιχελ, Κρίστενσεν (81΄ Μπρούουν Λάρσεν), Άντερσεν, Βέστεργκααρντ, Μπα (82΄ Κρίστιανσεν), Ντιλέινι (69΄ Νόργκααρντ), Χόιμπιεργκ, Μέλε, Χόιλουντ (81΄ Βιντ), Έρικσεν, Όλσεν (69΄ Πόουλσεν)