Σε μία βραδιά γεμάτη… ρεκόρ, η Πορτογαλία νίκησε με τρομερή ανατροπή στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων την Τσεχία με 2-1, στη δεύτερη αναμέτρηση του 6ου ομίλου, με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 1ης αγωνιστικής των γκρουπ του Euro 2024.

Σαφώς και το τελικό αποτέλεσμα συνιστά τεράστια επιτυχία για τους Ίβηρες, που είδαν νωρίτερα τους Τούρκους να επικρατούν της Γεωργίας και ήθελαν πάση θυσία το «τρίποντο» για τους «πιάσουν» στην κορυφή. Τα κατάφεραν έστω και μετά από ένα πραγματικό θρίλερ, μιας και οι μαχητικοί Τσέχοι είχαν προηγηθεί στο 62′, αλλά επτά λεπτά μετά ήρθε το 1-1 από το αυτογκόλ του Χράνατς. Τη λύση για την ομάδα του Μαρτίνεθ έδωσε ο Κονσεϊσάο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο, των 14 γκολ σε τελικές φάσεις Euro (περισσότερα από κάθε άλλο παίκτη), έγινε ο ρέκορντμαν συμμετοχών με την 6η του σε καταληκτική φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, σε ηλικία 39 ετών και 134 ημερών.

Γεγονός που τον καθιστά ως τον τρίτο γηραιότερο παίκτη που έχει αγωνιστεί στην Ιστορία των Euro, πίσω από το συμπαίκτη του, Πέπε, ο οποίος σε ηλικία 41 ετών και 113 ημερών είναι από σήμερα ο γηραιότερος ποδοσφαιριστής που λαμβάνει μέρος σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, προσπερνώντας τον Ούγγρο γκολκίπερ, Γκάμπορ Κίραλι, ο οποίος συμμετείχε σε παρόμοια διοργάνωση σε ηλικία 40 ετών και 86 ημερών.

Η Πορτογαλία χωρίς να παίζει καλό ποδόσφαιρο από το 10ο λεπτό και μετά κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, αλλά η διπλή ζώνη άμυνας των Τσέχων προβλημάτισε τους παίκτες του Μαρτίνεθ, που ενώ κυκλοφορούσαν σωστά τη μπάλα έξω από την περιοχή, δεν μπορούσαν να μπουν με αξιώσεις μέσα σε αυτή.

Κι όσες φορές το έκαναν ο Στάνιεκ ήταν «παρών». Η πρώτη μεγάλη φάση στο ματς σημειώθηκε στο 26′. Ο Μπρούνο Φερνάντες από δεξιά έβγαλε την κάθετη πάσα προς τον Λεάο που έμπαινε στην περιοχή, με τη μπάλα να περνά εκατοστά δίπλα από τον επιθετικό της Μίλαν.

Στο 31′ ο Στάνιεκ έκανε τρομερή απόκρουση στο τετ-α-τε με τον Ρονάλντο (ο Πορτογάλος έφυγε από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ), ενώ το σουτ που ακολούθησε από τον Βιτίνια δεν ανησύχησε τον Τσέχο γκολκίπερ.

Δύο λεπτά μετά από το τακουνάκι του CR7 και πάλι ο Βιτίνια καθυστέρησε να εκτελέσει από τη μικρή περιοχή, ενώ στην τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους (45’+1) ο Στάνιεκ ήταν στη σωστή θέση μετά το σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Η Πορτογαλία έπαιζε «σαν τη γάτα με το ποντίκι» την Τσεχία, οι παίκτες της οποίας πίεζαν με όλες τις δυνάμεις τους. Το φάουλ του Ρονάλντο στο 56′ βρήκε ξανά σε ετοιμότητα τον Στάνιεκ, στην πρώτη απειλή των Ιβήρων στην επανάληψη.

Κόντρα στη ροή του ματς η Τσεχία «πάγωσε» τους Πορτογάλους. «Δράστης» του 1-0 της ομάδας του Ιβάν Χάσεκ ήταν ο Πρόβοντ στο 62′ με άπιαστο σουτ στη δεξιά γωνία του Ντιόγκο Κόστα.

Η Πορτογαλία, όμως, στάθηκε τυχερή και ισοφάρισε γρήγορα (69′) με το αυτογκόλ του Χράνατς από την κακή απόκρουση του Στάνιεκ στην κεφαλιά του Μέντες. Πίεσε πολύ η ομάδα του Μαρτίνεθ για την ανατροπή και στο 87′ βρήκε το γκολ της νίκης με τον Ντιόγο Ζότα, ο οποίος πήρε το ριμπάουντ από την κεφαλιά του Ρονάλντο στο δοκάρι. Όμως, το γκολ δε μέτρησε, καθώς ο σταρ της Πορτογαλίας ήταν εκτεθειμένος πριν πιάσει την κεφαλιά, όπως απεφάνθη το VAR.

Τη λύση έδωσε τελικά ο Κονσεϊσάο στο 90΄+2, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, σκοράροντας από κοντά το νικητήριο γκολ και στέλνοντας τους Ίβηρες στον… έβδομο ουρανό.

Πορτογαλία – Τσεχία 2-1 (ΕΡΤ1)

Γκολ: 62′ Πρόβοντ (Τσεχία), 69′ αυτ. Χράνατς (Πορτογαλία), 90’+2 ()

Κίτρινες κάρτες: Λεάο – Σικ

Πορτογαλία (Ρομπέρτο Μαρτίνεθ): Κόστα, Ρούμπεν Ντίας, Πέπε, Νταλότ (63′ Ινάσιο), Κανσέλο (90′ Σεμέδο), Μέντες (90′ Νέτο), Μπ. Σίλβα, Φερνάντες, Βιτίνια (90′ Κονσεϊσάο), Ρονάλντο, Λεάο (63′ Ζότα).

Τσεχία (Ιβάν Χάσεκ): Στάνεκ, Χόλες (90’+3 Χόρι), Χράνατς, Κρέιτσι, Τσούφαλ, Ντούντερα, Σουλτς (79′ Σέβτσικ), Σούτσεκ, Πρόβοντ (79′ Μπαράκ), Σικ (61′ Χίτιλ), Κούχτα (60′ Λιγκρ).