Η Ιταλία απέδειξε την ανωτερότητά της απέναντι στο Βέλγιο και επικράτησε με σκορ 2-0 του Βελγίου, στην πρεμιέρα τους στο Euro 2016. Στο 32’ ο Τζακερίνι άνοιξε το σκορ, ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκρατσιάνο Πελέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν. Το Βέλγιο κατέγραψε την πρώτη καλή στιγμή στο 10’ με το σουτ του Ναϊνγκολάν, ωστόσο η Ιταλία βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί και να ξεκλειδώσει τη νίκη.

Στο 32’ ο Μπονούτσι με φοβερή μπαλιά βρήκε αμαρκάριστο στην περιοχή τον Τζακερίνι, που πλάσαρε εύστοχα ανοίγοντας το σκορ! Οι παίκτες του Βίλμοτς μετά το 1-0 έχασαν τη συνοχή του, όμως ο Πελέ έχασε την ευκαιρία να σκοράρει για δεύτερη φορά.

Στο δεύτερο μέρος ο πολύ καλός ρυθμός συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να αναζητούν τον τρόπο να σκοράρουν. Ο Λουκάκου δεν μπόρεσε να σκοράρει σε τετ-α-τετ με τον Μπουφόν στο 53’, ενώ ο Πελέ νικήθηκε λίγο αργότερα από τον Κουρτουά.

Η Ιταλία στη συνέχεια έχασε μέτρα στο γήπεδο και το Βέλγιο προσπάθησε να ισοφαρίσει, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Στο 82’ τεράστια ευκαιρία για γκολ έχασε ο Ορίγκι που έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Στο φινάλε οι Ιταλοί βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Γκρατσιάνο Πελέ με τον Τιμπό Κουρτουά εξουδετερωμένο διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Βέλγιο – Ιταλία 0-2 (ΕΡΤ1)

Γκολ: 32′ Τζακερίνι, 90′ +2′ Πελέ

Κίτρινες κάρτες: Βερτόνχεν – Κιελίνι, Έντερ, Μπονούτσι, Μότα