Από ένα βαθμό πρόσθεσαν στη συγκομιδή τους Κροατία και Τσεχία, μετά το ισόπαλο 2-2, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου του Euro 2016. Οι Κροάτες προηγήθηκαν με τους Πέρισιτς (27’) και Ράκιτιτς (59’), ενώ οι Τσέχοι ισοφάρισαν με γκολ του Σκόντα (76’) και πέναλτι του Νέτσιντ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Κροατία ήταν η ομάδα που από την αρχή ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και περιόρισαν τους Τσέχους, ενώ κατάφεραν να σκοράρουν δύο φορές. Στο 37’ ο Ράκιτιτς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσεχ, ωστόσο δέκα λεπτά νωρίτερα ο Πέρισιτς έφυγε στην αντεπίθεση και με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η Κροατία συνέχισε να πιέζει και σκόραρε για δεύτερη φορά. Στο 59’ ο Ράκιτιτς βγήκε απέναντι από τον Τσεχ, έπειτα από ωραία κάθετη του Μπρόζοβιτς και με ωραίο τελείωμα πέτυχε το 2-0.

Στο 66’ ο Μάντζουκιτς έχασε μοναδική ευκαιρία να γράψει και αυτός το όνομά του στον πίνακα το σκόρερ, χωρίς να τα καταφέρει. Το 71’ ο Ροζίτσκι με τρομερή σέντρα με το εξωτερικό βρήκε τον Σκόντα μέσα στην περιοχή και έτσι η Τσεχία μείωσε σε 2-1, ενώ πριν ολοκληρωθεί το ματς η «χρβάτσκα» ισοφάρισε.

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, οι οπαδοί της Κροατίας πέταξαν καπνογόνα και κροτίδες στον αγωνιστικό χώρο και ο διαιτητής διέκοψε το ματς για περίπου πέντε λεπτά, γεγονός που δούλεψε κατά των Κροατών.

Στο φινάλε του αγώνα ο Βίντα έκανε πέναλτι, χτυπώντας τη μπάλα με το χέρι και ο Τόμας Νέτσιντ από την άσπρη βούλα σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Τσεχία – Κροατία 2-2 (ΕΡΤ1)

Γκολ: 76′ Σκόντα, 90′ 2′ πεν. Νέτσιντ – 27′ Πέρισιτς, 59′ Ράκιτιτς

Κίτρινες κάρτες: Σίβοκ – Μπαντέλι, Μπρόζοβιτς, Βίντα