Η Πορτογαλία έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του Euro 2016. Οι Ίβηρες του Φερνάντο Σάντος και του Κριστιάνο Ρονάλντο επικράτησαν στην διαδικασία των πέναλτι 5-3 των Πολωνών, ενώ η κανονική διάρκεια και η παράταση ολοκληρώθηκαν με σκορ 1-1. Το 1-0 σημείωσε στο 2’ ο Λεβαντόφσκι, ενώ για την Πορτογαλία απάντησε στο 33’ ο Ρενάτο Σάντσες.

Στα ημιτελικά η Πορτογαλία την Τετάρτη 6 Ιουλίου στις 22:00 στη Λιόν θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ουαλία – Βέλγιο.

Με το… σύστημα Φερνάντο Σάντος και με πέμπτη διαδοχική ισοπαλία στα ενανηντάλεπτα που έχει δώσει στο φετινό Euro η Πορτογαλία κατάφερε να πετύχει τον στόχο της και να είναι η μία από τις τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν το φετινό Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Το ματς στο «Βελοντρόμ» της Μασσαλίας ξεκίνησε ιδανικά για τους Πολωνούς. Μόλις στο 2ο λεπτό, μετά από λάθος του Σέντρικ, ο Γκροσίτσκι σέντραρε από τα αριστερά και ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι με σουτ από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Ρουί Πατρίσιο!

Οι Πολωνοί συνέχισαν να πιέζουν και στο 15’ ο Μίλικ σούταρε άουτ, ενώ στο 17′ ο Πατρίσιο μπλόκαρε την κεφαλιά του Λεβαντόφσκι. Οι Πορτογάλοι από την πλευρά τους στάθηκαν τυχεροί, καθώς έφτασαν στην ισοφάριση στην πρώτη τους ουσιαστική ευκαιρία. Στο 33’ ο Ρενάτο Σάντσες με κεραυνό, που κόντραρε σε αμυντικό, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Φαμπιάνσκι και ουσιαστικά έδωσε στην ομάδα του την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στην διαδικασία των πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες έριξαν το βάρος τους στην τακτική και δεν μπόρεσαν να πετύχουν το γκολ της πρόκρισης. Στο 68′ ο Μίλικ δεν μπόρεσε με προβολή να νικήσει τον Ρουί Πατρίσιο, ενώ στο 81′ ο Γεντρέιτσικ λίγο έλειψε να πετύχει… αυτογκόλ μετά από λάθος απομάκρυνση της μπάλας.

Στα 30 λεπτά της παράτασης δεν σημειώθηκαν ευκαιρίες και η πρόκριση κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι. Οι Πορτογάλοι σκόραραν σε όλες τις εκτελέσεις με τους Ρονάλντο, Σάντσες, Μουτίνιο, Νάνι και Κουρέσμα, ενώ οι Πολωνοί έχασαν ένα με τον Μπαστσικόφσκι. Αντίθετα, σκόραραν οι Λεβαντόφσκι, Μίλικ και Γκλικ, όμως οι Πορτογάλοι πήραν το εισιτήριο για την τελική τετράδα.

3-5 γκολ ο Κουαρέσμα

(Ο Ρουί Πατρίσιο μπλόκαρε την εκτέλεση του Μπλαστσικόφσκι και η Πορτογαλία προκρίθηκε στα ημιτελικά)

(Με το πέναλτι του Κουαρέσμα η Πορτογαλία προκρίθηκε στα ημιτελικά του Euro 2016)

Πολωνία – Πορτογαλία 1-1 (ΕΡΤ1)

Γκολ: 2′ Λεβαντόφσκι – 33′ Σάντσες

Κίτρινες κάρτες: Γεντρέιτσικ, Γκλικ, Καπούτσκα – Αντριέν Σίλβα