Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Ιρλανδία και Σουηδία στο πρώτο τους παιχνίδι για την φάση των ομίλων του Euro 2016. Οι Βρετανοί άνοιξαν το σκορ στο 48’ με τον Χούλαχαν, ενώ για τους Σουηδούς η ισοφάριση ήρθε με αυτογκόλ του Κιέραν Κλαρκ στο 71ο λεπτό.

Η Σουηδία ξεκίνησε το παιχνίδι με επιθετικό δίδυμο τους του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και Μάρκους Μπεργκ, ωστόσο οι Ιρλανδοί του Μάρτιν Ο’Νιλ παρουσιάστηκαν εξαιρετικά στημένοι στο γήπεδο.

Στο 9ο λεπτό ο Ίσακσον απέκρουσε δύσκολα την προσπάθεια του Χέντρικ, ενώ στο 17’ ο Κλαρκ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ο’ Σέι δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίκτυα από πλεονεκτική θέση.

Οι Ιρλανδοί δημιούργησαν προϋποθέσεις για γκολ με τον Μπράντι στο 29’, ενώ στο 32’ το δυνατό σουτ του Χέντρικ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Ίσακσον. Για τη Σουηδία ο Ιμπραΐμοβιτς στο 39′ πλάσαρε άουτ στην καλύτερη φάση για την ομάδα του.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Χούλαχαν σκόραρε και έβαλε την Ιρλανδία μπροστά στο σκορ. Κάπου εκεί ξεκίνησε η πίεση της Σουηδίας, η οποία μετουσιώθηκε σε γκολ στο 71’. Έπειτα από εξαιρετική συνεργασία από τα αριστερά, ο Ζλάταν γύρισε παράλληλα και ο Κλαρκ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Μέχρι το τέλος το σκορ δεν άλλαξε, με τους Ιρλανδούς στο 73′ να χάνουν τετ-α-τετ με τον Λονγκ.

Ιρλανδία – Σουηδία 1-1 (ΕΡΤ1)

Γκολ: 48′ Χούλαχαν – 71′ αυτ. Κλαρκ
32′ δοκάρι ο Χέντρικ

Κίτρινες κάρτες: ΜακΚάρθι, Γουίλαν – Λίντελοφ