Η Άνγκελα Μέρκελ είναι γνωστή ποδοσφαιρόφιλη και μάλιστα βρέθηκε στην πρεμιέρα της Εθνικής Γερμανίας στο Euro 2012.
Η Γερμανίδα Καγκελάριος πάντως, δεν θα παρακολουθήσει διά ζώσης του προημιτελικό (22/6) ανάμεσα στην ομάδα του Λεβ με την Εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου.
H Mέρκελ δεν θα μεταβεί στο Γκτανσκ της Πολωνίας προκειμένου να παρακολουθήσει την αναμέτρηση των δύο εθνικών ομάδων, διότι την ίδια ώρα θα βρίσκεται στην Ρώμη.
Όπως δήλωσε ο αναπληρωτής κυβερνητικός εκπρόσωπος, Γκέοργκ Στράιτερ, η κυρία Μέρκελ «θα έπρεπε να διακτινιστεί» για να δει από κοντά το παιχνίδι, αφού την Παρασκευή θα βρίσκεται στην ιταλική πρωτεύουσα, προσκεκλημένη του Ιταλού Πρωθυπουργού Μάριο Μόντι.
Η επίσκεψη στον Μόντι είναι ο λόγος της απουσίας της από το συγκεκριμένο ματς ή μας φοβήθηκε το… μάτι της, μετά την παλικαρίσια πρόκριση της ομάδας του Φερνάντο Σάντος κόντρα στη Ρωσία;
Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης