Την πρόκρισή της στους «4» του Euro 2012 πανηγυρίζει η Ισπανία. Οι «φούριας ρόχας» στον τρίτο χρονικά προημιτελικό επικράτησαν 2-0 της Γαλλίας στην «Ντόνμπας Αρένα» με γκολ που πέτυχε στο 19’ με κεφαλιά και στις καθυστερήσεις με πέναλτι ο Τσάβι Αλόνσο.

Την Τετάρτη η Ισπανία θα αντιμετωπίσει την Πορτογαλία στο Ντόνετσκ, με έπαθλο μια θέση στον τελικό του Euro.

Ο Ντελ Μπόσκε ξεκίνησε με τον Φάμπρεγας στην επίθεση και κράτησε στον πάγκο τον Φερνάντο Τόρες. Από την άλλη, ο Λοράν Μπλαν επέλεξε ένα σχήμα με αμυντικούς προσανατολισμούς και άφησε στον πάγκο τον Σαμίρ Νασρί.

Η Ισπανία ανέλαβε από νωρίς τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στην πρώτη της καλή ευκαιρία. Στο 19’ ο Ινιέστα από αριστερά τροφοδότησε τον Ζόρντι Άλμπα, ο οποίος έκανε ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με αποτέλεσμα ο Τσάβι Αλόνσο με κεφαλιά να νικήσει τον Γιορίς και να σημειώσει το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα ο Τσάβι δοκίμασε το πόδι του από μακριά, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 32’ η Γαλλία δημιούργησε την πρώτη της καλή ευκαιρία. Ο Καμπάιγ με φάουλ ανάγκασε τον Κασίγιας να απομακρύνει σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο ρυθμός «πάγωσε» και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 60’ για να μπορέσουν οι «τρικολόρ» να απειλήσουν ξανά. Μετά από σέντρα του Ριμπερί, ο Ντεμπισί με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία του Κασίγιας, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι Ισπανοί έχασαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς, όμως ο Γιορίς έπεσε με αυτοθυσία στα πόδια του Φάμπρεγας και απομάκρυνε τη μπάλα, πριν πλασάρει ο μέσος της Μπαρτσελόνα.

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Τσάμπι Αλόνσο αξιοποίησε το πέναλτι που κέρδισε ο Πέδρο από τον Ρεβεγιέρ και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Πλέον οι παίκτες του Βιθέντε Ντελ Μπόσκε ετοιμάζονται για το ντέρμπι της Ιβηρικής με την Πορτογαλία, στον ημιτελικό της Τετάρτης, ενώ οι Γάλλοι επιστρέφουν στην πατρίδα τους χωρίς να έχουν δείξει κάτι ιδιαίτερο στα γήπεδα της Πολωνίας και της Ουκρανίας.

Ισπανία – Γαλλία 2-0 (ΕΤ1)

Γκολ: 19′, 90’+ πεν. Τσάβι Αλόνσο

Κίτρινες κάρτες: Ράμος – Καμπάιγ, Μενέζ