Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν η Αγγλία και η Γαλλία στον εναρκτήριο αγώνα τους στο Euro 2012, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στην «Ντόνμπας Αρένα» του Ντόνετσκ.

Στην αναμέτρηση, με την οποία άνοιξε η αυλαία του 4ου ομίλου της διοργάνωσης, τα «τρία λιοντάρια» προηγήθηκαν στο σκορ με κεφαλιά του Λέσκοτ στο 30′ ωστόσο εννέα λεπτά αργότερα ο Νασρί σκόραρε για τους «τρικολόρ», διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Οι «τρικολόρ» έδειχναν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης στα πρώτα λεπτά του ματς, ωστόσο στη συνέχεια οι Άγγλοι, που είχαν παραταχθεί με σαφείς αμυντικούς προσανατολισμούς έκαναν αισθητή την παρουσίας τους στα καρέ του Λιορίς.

Με τη συμπλήρωση 15 λεπτών στην αναμέτρηση ο Μίλνερ βρέθηκε στην πλάτη της άμυνας της Γαλλίας και ξεπέρασε τον Γάλλο γκολκίπερ, ωστόσο το πλασέ του σε κενή εστία πέρασε άουτ.

Στο 30΄ η ομάδα του Ρόι Χόντγκσον, ο οποίος είχε διαβάσει πολύ καλά το παιχνίδι, μπλοκάροντας τους κινητήριους άξονες των «τρικολόρ», κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.

Μετά από εκτέλεση του Τζέραρντ, ο Λέσκοτ πήδηξε ψηλότερα από όλους στην «καρδιά» της γαλλικής άμυνας και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Λιορίς.

Η απάντηση της ομάδας του Μπλαν ωστόσο ήταν άμεση. Στο 39’ ο Σαμίρ Νασρί με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα να… αναπαυτεί στο βάθος της εστίας του συμπαίκτη του στη Μάντσεστερ Σίτι, Τζο Χαρτ.

Σαφώς χειρότερο το ματς στο β΄ ημίχρονο, με τη Γαλλία να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά τους Άγγλους να έχουν την κατάσταση υπό τον απόλυτο έλεγχό τους.

Έτσι το 1-1 παρέμεινε στα μάτριξ της «Ντόνμπας Αρένα» του Ντόνετσκ, μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να ξεκινούν με βαθμό στο Euro 2012.

Κίτρινες: Οξλέιν-Τσάμπερλεϊν, Γιανγκ

Γαλλία (Λοράν Μπλαν): Λιορίς, Ντεμπισί, Μεξές, Ραμί, Εβρά, Καμπαγιέ (85΄ Μπεν Αρφά), Αλού Ντιαρά, Μαλουντά (85΄ Μαρτέν), Νασρί, Μπενζεμά, Ριμπερί

Αγγλία (Ρόι Χότζσον): Χαρτ, Τζόνσον, Τέρι, Λέσκοτ, Κόουλ, Μίλνερ, Τζέραρντ, Πάρκερ (78΄ Χέντερσον), Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν (78΄ Ντεφόε), Γιανγκ, Γουέλμπεκ (90΄ Γουόλκοτ)