Την επιθυμία του να αγωνιστεί βασικός στον αυριανό προημιτελικό της Γερμανίας με την Ελλάδα εξέφρασε με δηλώσεις του ο Ζερόμ Μπόατενγκ.
«Έχω να παίξω τουλάχιστον ακόμα ένα παιχνίδι. Ο Μπέντερ αγωνίστηκε πολύ καλά και έκανε σωστά τη δουλειά του. Είμαι χαρούμενος για αυτόν που πέτυχε το γκολ. Ελπίζω όμως να είμαι εγώ ο βασικός στο παιχνίδι με την Ελλάδα», είπε αρχικά ο διεθνής άσος της Μπάγερν Μονάχου και πρόσθεσε:
«Πραγματικά, όμως, δεν έχει νόημα να συζητάμε κάτι τέτοιο. Νομίζω ο προπονητής μας, έμεινε ικανοποιημένος από τις εμφανίσεις μου στα πρώτα δύο παιχνίδια»
Υπενθυμίζεται ότι ο 23χρονος αμυντικός στο ματς με τη Δανία αντικαταστάθηκε επάξια από τον Λαρς Μπέντερ, ο οποίος μάλιστα σημείωσε και το νικητήριο τέρμα των «πάντσερ».
Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης