Επιμέλεια: Βασίλης Γ. Σαρημπαλίδης

Ο Hamilton πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας των οδηγώνΜετά την… ατελείωτη βροχή που έπεσε το Σάββατο στην Monza, η ηλιοφάνεια ήταν το κύριο χαρακτηριστικό του κυριακάτικου γκραν πρι.

Ο Lewis Hamilton ξεκίνησε από την πρώτη θέση δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση από κανέναν και τελικά κατέκτησε την 6η φετινή του νίκη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Formula 1.

Βάθρο για τον Vettel
Πίσω από τον πιλότο της Mercedes τερμάτισε ο δεύτερος πιλότος της ομάδας, ο Valtteri Bottas ενώ το O Ricciardo ήταν σε ακόμα έναν αγώνα ο πιο σταθερός πιλότος…βάθρο συμπλήρωσε ο Sebastian Vettel με Ferrari.

Εντυπωσιακός σε ακόμα έναν αγώνα αποδείχτηκε ο Daniel Ricciardo. O πιλότος της Red Bull τερμάτισε στην 4η θέση, έχοντας εκκινήσει από την 16η. Σε κάθε περίπτωση επιβεβαίωσε το πόσο σταθερός οδηγός είναι ενώ παράλληλα με τους βαθμούς που απέσπασε διατήρησε και την 4η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.