Του Π. Χαλάτση

Οι Βέλγοι Thierry Neuville- Martijn Wydaeghe με το HYUNDAI i20 N Rally 1 Hybrid είχαν προβάδισμα από τους Γάλλους Sebastien Ogier- Vincent με το TOYOTA GR YARIS Rally 1 Hybrid, μόλις 3.3’’ δευτερόλεπτα.

Για φαντασθείτε ότι είχαν κάνει από την Πέμπτη που ξεκίνησε ο αγώνας μέχρι χθες (τρίτο σκέλος του αγώνα) 1.329.03 χιλιόμετρα από τα οποία τα 272.32. Και είχαν διαφορά 3.3’’

Ο Neuville γνώριζε ότι ο Ogier που είναι ήδη κάτοχος 8 παγκόσμιων τίτλων, δεν είναι ένας απλός αντίπαλος και ήταν ικανός μέσα σε λίγα μέτρα να φέρει την ανατροπή.

Τελικά η τύχη ήταν με το μέρος του Βέλγου. Ψύχραιμος και αποφασιστικός στην Ε.Δ 15 ήταν πιο γρήγορος κατά 4.7 δευτερόλεπτα από τον Ogier. Αύξησε τη διαφορά του από τον Γάλλο στα + 8’’ και πήρε μια καλή ανάσα.

Στην Ε.Δ 16, προτελευταία του Ράλλυ Μόντε Κάρλο, πήγε ακόμη καλύτερα. Ο Γάλλος δεν μπόρεσε να κάνει αντεπίθεση και η διαφορά αυξήθηκε στα +13.5

Έμενε η 17η Ε.Δ , τελευταία του αγώνα. Το παιχνίδι ήταν καθαρά στον Neuville και τον Ogier, Ο Evans και ο O.Tanak ήταν αρκετά πίσω και δεν είχαν κανένα λόγο να ρισκάρουν. Ο Evans ήταν με +42’’ και ο Εσθονός με +1.54.7

Οι Thierry Neuville- Martijn Wydaeghe  έκαναν συνολικό χρόνο 3.09.30.9 ενώ με διαφορά΄+16.1’’ τερμάτισαν στη 2η θέση οι Sebastien Ogier- Vincent Landais. Στην 3η θέση στο βάθρο ανέβηκαν οι Elfyn Evans- Scott Martin με +45.2’’

Πρώτοι στην κατηγορία του WRC2 τερμάτισαν οι Yohan ROSSEL-Arnaud DUNAND με Citroen C3.