Ο Νίκο Ρόσμπεργκ με Mercedes αναδείχθηκε νικητής στο Grand Prix της Formula 1 στο Μπακού. Ο Γερμανός πιλότος κατέκτησε εύκολα την πέμπτη νίκη και ανέβηκε στους 141 βαθμούς, ενώ ο ομόσταυλος του, Λούις Χάμιλτον, εκκίνησε δέκατος και τερμάτισε πέμπτος!

Στη δεύτερη θέση πλασαρίστηκε για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα ο Σεμπάστιαν Φέτελ με Ferrari, ο οποίος έφτασε τους 96 βαθμούς μειώνοντας στους 21 την διαφορά από τον Χάμιλτον.

Στο βάθρο των νικητών, ως τρίτος, ανέβηκε και ο Σέρχιο Πέρεθ της Force India με προσπέρασμα στο φινάλε. Ο Μεξικανός εκμεταλλεύτηκε την ποινή πέντε δευτερολέπτων του Κίμι Ράικονεν και κατάφερε να του πάρει τη θέση.

Την βαθμολογούμενη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Μπότας (Williams), Ρικιάρντο (Red Bull), Φερστάπεν (Red Bull), Χούλκενμπεργκ (Force India) και Μάσα (Williams).

Εγκατέλειψαν λόγω μηχανικού προβλήματος στις αναρτήσεις οι Κβίατ και Σάινθ με Toro Rosso, όπως και ο Αλόνσο με την McLaren.