του Δημήτρη Διατσίδη

Η Maria Herrera (Klint Forward Factory Team) και η νικήτρια του 1ου Αγώνα του WorldWCR Ana Carrasco (Evan Bros Racing Yamaha Team) ήταν σε ένα δικό τους επίπεδο στον 2ο Αγώνα στο Donington Park, με την Herrera να εξασφαλίζει την τρίτη της νίκη σε τέσσερις αγώνες, μόλις δύο δέκατα του δευτερολέπτου μπροστά από μία πολύ μαχητική Carrasco.
Από τη δεύτερη θέση στο grid, η Herrera έκανε μια αστραπιαία εκκίνηση για να προηγηθεί νωρίς μπροστά από την Carrasco. Σύντομα, ξεφεύγοντας από τους πιο κοντινούς τους αντιπάλους, το ζευγάρι πέρασε τη γραμμή του τερματισμού σχεδόν δώδεκα δευτερόλεπτα μπροστά από τις υπόλοιπες.

Οι Ισπανίδες Sara Sanchez (511 Terra&Vita Racing Team) και Beatriz Neila (Ampito / Pata Prometeon Yamaha) είχαν μια συναρπαστική δική τους μάχη για την 3η θέση, μια μονομαχία που τελικά κέρδισε η Sara, με την Beatriz να μένει μόλις ένα κλάσμα δευτερολέπτου πίσω στην 4η.
Η Ισραηλινή αναβάτρια Ran Yochay (511 Terra&Vita Racing Team) και η Αυστραλή Tayla Relph (Tayco Motorsport) έφεραν σταθερούς βαθμούς αφού πέρασαν τη γραμμή τερματισμού στην 5η και 6η θέση αντίστοιχα.
Η Chun Mei Liu (WT Racing Team Taiwan) υπέστη τραυματισμό στην πλάτη μετά από πτώση στον δεύτερο γύρο και έχει μεταφερθεί στο Ιατρικό Κέντρο του Queen για περαιτέρω εξέταση.
Η Mallory Dobbs (Sekhmet Motorcycle Racing Team) επίσης απέτυχε να τερματίσει αφού έπεσε στον πέμπτο γύρο, ενώ οι συναθλήτριές της στην Yamaha Motoxracing WCR Roberta Ponziani και Ornella Ongaro έπεσαν και οι δύο στη στροφή 11 στον έβδομο γύρο.
Η Βρετανίδα Alyssia Whitmore (Sekhmet Motorcycle Racing Team) κρίθηκε ακατάλληλη για να αγωνιστεί στον 2ο Αγώνα αφού υπέστη θλάση στον αριστερό καρπό στον 1ο Αγώνα του Σαββάτου.
Ο τρίτος Γύρος του πρωταθλήματος WorldWCR έχει προγραμματιστεί να διεξαχθεί το Σαββατοκύριακο από τις 9 ως 11 Αυγούστου στο Autodromo Internacional do Algarve στην Πορτογαλία

Βαθμολογία Πρωταθλήματος:
Με 88 βαθμούς, η Herrera διατηρεί το προβάδισμα στο πρωτάθλημα, ακολουθούμενη από την νικήτρια του 1ου Αγώνα, Carrasco (81)
Οι Sanchez (68) και Neila (57) κατατάσσονται στην 3η και 4η θέση της βαθμολογίας, με αμφότερες να έχουν δουλέψει σκληρά για να αυξήσουν τους βαθμούς τους αυτό το Σαββατοκύριακο

Βασικά σημεία:
Νικήτρια του 1ου Αγώνα: Ana Carrasco (Evan Bros Racing Yamaha Team)
Νικήτρια του 2ου Αγώνα : Maria Herrera (Klint Forward Factory Team)
Ταχύτερος γύρος Αγώνα: Ana Carrasco (Evan Bros Racing Yamaha Team) – 1’39.209 (2ος Αγώνας)

Herrera (6), Carrasco (22)

1η θέση | Maria Herrera | Klint Forward Factory Team
«Ένιωσα σίγουρη ότι μπορούσαμε να τα πάμε καλά σήμερα. Ήμουν γρήγορη στο Ζέσταμα και ήξερα ότι έπρεπε να πιέσω αμέσως από την αρχή του Αγώνα για να δημιουργήσω μια διαφορά. Η Ana με ακολούθησε αλλά ήξερα ότι θα μπορούσα να παλέψω μέχρι το τέλος καθώς ένιωθα άνετα και δυνατή στα φρένα. Ήμουν πολύ θυμωμένη με το αποτέλεσμα του 1ου Αγώνα, για να είμαι ειλικρινής, καθώς ήξερα ότι είχα τη δυνατότητα να τερματίσω τουλάχιστον 2η, αλλά έχασα χρόνο όταν έπρεπε να φρενάρω για να αποφύγω την Beatriz όταν έκανε λάθος. Ειλικρινά λοιπόν ξεκίνησα να αναπληρώσω με αυτό το αποτέλεσμα σήμερα, έχοντας επίγνωση ότι έπρεπε να αποχωριστώ από τις υπόλοιπες νωρίς για να αποφύγω τυχόν επικίνδυνες καταστάσεις».

2η θέση | Ana Carrasco | Evan Bros Racing Yamaha Team
«Είμαι πολύ χαρούμενη με το Σαββατοκύριακο μου και ήταν δύσκολο να ζητήσω περισσότερα. Ήθελα τη νίκη στον 2ο Αγώνα και έκανα το καλύτερο δυνατό, αλλά έχασα λίγο χρόνο στον πρώτο γύρο με την Beatriz, πράγμα που σήμαινε ότι στη συνέχεια έπρεπε να πιέσω για να φτάσω τη Maria, η οποία ήταν πολύ γρήγορη στην αρχή. Τελικά την έφτασα και μπήκα μπροστά, αλλά στο τέλος, πέρασε μπροστά όταν βγήκα λίγο έξω από την πίστα. Αλλά είχαμε ένα καλό Σαββατοκύριακο, με pole, μια νίκη Αγώνα και τον ταχύτερο γύρο στον 2ο Αγώνα, οπότε αυτό είναι ένα θετικό αποτέλεσμα. Ένιωσα πολύ καλά και τώρα θα είναι σημαντικό να συνεχίσω με αυτόν τον τρόπο, καθώς γνωρίζω την Maria και θα παλεύω έτσι όλη τη σεζόν. Είμαστε πολύ κοντά στο πρωτάθλημα αυτή τη στιγμή και έτσι πρέπει να συνεχίσουμε να εργαζόμαστε για να είμαστε έτοιμοι για τον επόμενο Γύρο στο Portimao».

Sanchez (64), Neila (36)

3η θέση| Sara Sanchez | 511 Terra&Vita Racing Team
«Η Anna και η Μaria είχαν περισσότερα να δώσουν από εμάς σήμερα. Έκανα ό,τι μπορούσα για να μείνω μαζί τους στους πρώτους γύρους, αλλά δεν ήταν δυνατό, ο ρυθμός τους ήταν απλώς πιο δυνατός. Έχασα χρόνο όταν με προσπέρασε η Neila και ήταν δύσκολο να κλείσω αυτή τη διαφορά που άνοιξε μπροστά μας. Επίσης δυσκολευόμουν λίγο με την είσοδο στις στροφές σε ορισμένα σημεία. Αλλά το σημαντικό είναι να είμαστε στο βάθρο, και καταφέραμε να εξασφαλίσουμε ξανά μία 3η θέση σήμερα, οπότε είμαστε ευχαριστημένοι με αυτό».

1. Maria Herrera (Klint Forward Factory Team)