Ο Toprak Razgatlioglu κέρδισε στο Portimao μετά από έναν επικό Αγώνα που είδε τον Alvaro Bautista να κερδίζει τον Danilo Petrucci στη 2η θέση.

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Superbike MOTUL FIM επέστρεψε στη δράση για έναν συναρπαστικό βραδινό1ο Αγώνα σε ένα ολοκαίνουργιο πρόγραμμα για τον Πορτογαλικό Γύρο της Pirelli. Ο Toprak Razgatlioglu (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team) κέρδισε μετά από μια σκληρή μάχη, με το #54 να ξεπερνά τη γραμμή τερματισμού για να κερδίσει με διαφορά 0.780 δευτερολέπτων. Ο Razgatlioglu κέρδισε την 11η συνεχόμενη νίκη του αυτή τη σεζόν, κάνοντας νέο ρεκόρ σερί νικών όλων των εποχών στο WorldSBK.

Η ΑΝΟΔΙΚΗ ΠΟΡΕΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ: Ο Razgatlioglu παίρνει 11η συνεχόμενη νίκη

Ο “El Turco” κέρδισε την 52η νίκη του, ισοφαρίζοντας τον Troy Bayliss στην 4η θέση όλων των εποχών, αφού πήρε τη νίκη από τον Alvaro Bautista (Aruba.it Racing – Ducati), ο οποίος είχε έναν δύσκολο 1o Αγώνα μέσα στην πίστα μετά από μια κακή εκκίνηση. Το #1 εξασφάλισε το 100ο βάθρο του μετά από μια εντυπωσιακή απόδοση, κερδίζοντας τον Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) στη γραμμή τερματισμού με μόλις 0.670 δευτερόλεπτα στο Autodromo Internacional do Algarve. Ο Ιταλός πάλεψε για το προβάδισμα, διεκδικώντας το 6ο του βάθρο μετά την εξασφάλιση της 3ης θέσης.

ΤΕΛΕΙΑ ΕΚΚΙΝΗΣΗ: Ο Lowes προηγείται νωρίς καθώς ξεκινά μια απίστευτη μάχη

Ο Alex Lowes (Kawasaki Racing Team WorldSBK) είχε μία εντυπωσιακή εκκίνηση, δημιουργώντας μια μεγάλη διαφορά στον πρώτο γύρο. Εν τω μεταξύ, ο Polesiter Razgatlioglu θα άρχιζε να ανεβάζει ρυθμό στον 2ο γύρο, κλείνοντας τη διαφορά από το #22. Πιο πίσω, ο Bautista είχε μια δύσκολη αρχή στον Αγώνα, έχασε θέσεις στους πρώτους 10 καθώς ο συναθλητής του Nicolo Bulega (Aruba.it Racing – Ducati) έπεσε στην 5η θέση και βρισκόταν υπό την πίεση από τον Jonathan Rea (Pata Prometeon Yamaha), ο οποίος πέρασε τον Ιταλό με 18 γύρους να απομένουν.

Μετά από μια εκρηκτική εκκίηση, η δράση δεν σταμάτησε εκεί, καθώς ο Petrucci πήρε το προβάδισμα με 16 γύρους για να τελειώσει και ο Razgatlioglu έπεσε στην 3η θέση. Το Νο 54 πάλεψε σκληρά, ανακτώντας τη 2η θέση πριν μπει για λίγο στο προβάδισμα με 11 γύρους να απομένουν καθώς άρχισε να μάχεται με τον Petrucci. Ο Razgatlioglu είχε άλλη μια αποτυχημένη προσπάθεια με εννέα γύρους να απομένουν πριν κάνει την κίνησή του στον 12ο γύρο. Εν τω μεταξύ, ο Bautista συνέχισε μια απίστευτη διαδρομή ανάκαμψης, μπαίνοντας σύντομα στις θέσεις του βάθρου πριν περάσει τον Petrucci για τη 2η θέση

ΔΥΝΑΤΗ ΜΑΧΗ: Νίκη για τον Razgatlioglu

Προχωρώντας στον τελευταίο γύρο, ο Razgatlioglu αύξησε το προβάδισμά του σε πάνω από ένα δευτερόλεπτο. Ο Petrucci ήταν ακόμα ακριβώς στο πίσω ελαστικό του Bautista στον τελευταίο γύρο, καθώς ο Ιταλός συνέχισε να ασκεί πίεση στον κυρίαρχο Πρωταθλητή για τη 2η θέση. Ωστόσο, η σειρά θα παρέμενε όπως ήταν πάνω από τη γραμμή τερματισμού, με τον Razgatlioglu να παίρνει μια ακόμα νίκη.

Η ΜΑΧΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ: Οι Gerloff και Lowes συμπληρώνουν την πεντάδα

Ο Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW) έχασε το βάθρο, τερματίζοντας 4ος στη γραμμή τερματισμού μπροστά από τον Lowes με διαφορά 0.377 δευτερόλεπτα. Ο Βρετανός αναβάτης θα συμπλήρωνε την πρώτη πεντάδα, τερματίζοντας μπροστά από τον Michael van der Mark (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team), ο οποίος είχε ένα καλό αποτέλεσμα, καθιστώντας τους 6 πρώτους αναβάτες να είναι από 6 διαφορετικές χώρες στο τέλος του Αγώνα. Στην 7η θέση ακολούθησε ο Bulega, ο οποίος πέρασε μπροστά από τον Axel Bassani (Kawasaki Racing Team WorldSBK) καθώς οι τελικές θέσεις μέσα στην πρώτη 10άδα ολοκληρώθηκαν από τον Dominique Aegerter της ομάδας GYTR GRT Yamaha WorldSBK και τον Remy Gardner.

ΒΑΣΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ: Ο Rea πέφτει στην 15η θέση

O Andrea Locatelli έχασε μια θέση μέσα στην πρώτη 10άδα, τερματίζοντας στην 11η και μπροστά από τους Iker Lecuona της Team HRC και Xavi Vierge. Εν τω μεταξύ, οι τελικές θέσεις βαθμολόγησης καταλήφθηκαν από τον Tito Rabat (Kawasaki Puccetti Racing) και τον Rea που έχανε θέσεις προς το τέλος του Αγώνα. Ο Andrea Iannone (Team GoEleven) είχε πτώση με εννέα γύρους να απομένουν στην είσοδο της στροφής 1, φέρνοντας ένα απογοητευτικό τέλος για το Σάββατο. Ο Ιταλός δεν ήταν ο μόνος καθώς ο Scott Redding (Bonovo Action BMW) έπεσε στη στροφή 5.