Κυρ 19 Ιουλίου Λόφος Σάνης, 21:30
Κάτω από την καθοδήγηση του μπασίστα Juanlu –γνωστός και ως El Cani, ιδρυτικό μέλος του διάσημου γκρουπ Ojos de Brujo που δημιουργήθηκε το 1990 στη Βαρκελώνη-, οι Calima εισήλθαν δυναμικά στη μουσική σκηνή το 2004, όταν η ευρεία ομάδα μουσικών από τη διεθνή σκηνή που τους απάρτιζε απογείωσε τους ήχους του φλαμένκο. Το πρώτο τους άλμπουμ, Azul, τιμήθηκε με το βραβείο Grammy και έκτοτε το γκρουπ ξεκίνησε μια σειρά συναυλιών ανά τον κόσμο, με συμμετοχές σε σημαντικά φεστιβάλ όπως το Womax 2007 στη Σεβίλη, το Aquaviva στην Τενερίφη, το Festival de Flamenco και το Baf Bellas Artes στη Βαρκελώνη. Χαρακτηριστικό τους, η διαρκής ανανέωση του δυναμικού τους με σημαντικά ονόματα της διεθνούς μουσικής σκηνής, ανάλογα με τον τόπο και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες καλούνται να παίξουν, πρακτική που δίνει νέα ζωντάνια σε κάθε εμφάνιση του γκρουπ.
Juan Luis Leprevost Artiach
Μπάσο / Bass
David Porta Senz
Ginner Vladimir Maza
Africa Mikue BigBang
Φωνή / Vocals
FranciSco Lucas Bustos
Κρουστά / Percussion
Daniel Grilo Da Silva
Κιθάρα / Guitar
Cristobal Salazar Suarez
Cajσn Flamenco
Anna Furstenberg
Βιολί / Violin
NicholaS Dominic
Τρομπέτα / Trumpet
Diego Lezcano
Ντραμς / Drums
Laura Guillen Romero
Χορεύτρια / Dancer