Η προέλαση της Μπαρτσελόνα συνεχίζεται στο ισπανικό Πρωτάθλημα, λίγες ημέρες μετά την ήττα σοκ από τη Μίλαν (2-0) στο Τσάμπιονς Λιγκ, αφού νίκησε και τη Σεβίλη με 2-1.

Μάλιστα οι «μπλαουγκράνα» βρέθηκαν πίσω στο σκόρ, αλλά στην επανάληψη έκαναν την ανατροπή.
Η ομάδα της Καταλονίας είχε τη σαφή υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και δοκάρι με τον Άλβες, όμως δέχτηκε το γκολ στο 42’ από τον Μπότια με καρφωτή κεφαλιά.

Η Μπαρτσελόνα απάντησε στο 52’ με καρφωτή κεφαλιά του Βίγια, ύστερα από τη σέντρα του Άλβες. Στο 60’ ο Μέσι δέχτηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με πλάσε έκανε τo 2-1. Εκεί, οι παίκτες του Ουνάι Εμερι άρχισαν να πιέζουν και έχασαν μια καταπληκτική ευκαιρία στο 81’, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Βαλντές, Αλβες, Πικέ, Μαστσεράνο, Μοντόγια, Τιάγκο, Σονγκ, Ινιέστα (68’ Τσάβι), Μέσι, Βίγια (78’ Μπουσκέτς), Αλέξις
ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπέτο, Κόκε, Φάτζιο, Μπότια, Ναβάρο, Μαντούρο (81’ Μορένο), Μεντέλ (54’ Κοντόγκμπια), Χέσους Νάβας, Ράκιτιτς, Μανού, Μπάμπα