To πρόγραμμα του WTCC για τη νέα χρονιά έχει δυο σημαντικές αλλαγές. Στη θέση του γαλλικού σιρκουί Pau θα πάρει ο Βελγικός αγώνας στο Zolder. Οι Γάλλοι έχασαν τον αγώνα γιατί δεν πρόλαβαν αν επικυρώσουν τη συμφωνία τους με το WTCC έγκαιρα.
Η δεύτερη αλλαγή είναι εσωτερική υπόθεση της Πορτογαλίας που μεταφέρει τον αγώνα από το Porto στη νεόχτιστη πίστα του Algarve. Αυτό συνέβη γιατί ο αγώνας στο Porto που γίνεται στους δρόμους της πόλης επιτρέπεται να διεξάγεται ανά δυο χρόνια.
Στο πρόγραμμα της FIA ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί που θα διεξαχθεί ο αγώνας της Ιταλίας, αν και το πιθανότερο είναι να γίνει ξανά, όπως φέτος, στην Imola, το Μάιο.
Ένας ακόμα αγώνας που θα διοργάνωναν οι Ρώσσοι έμεινε απέξω – βλέπε WRC. Οι διοργανωτές του αντιμετώπισαν προβλήματα και δεν κατάφεραν να εξασφαλίσουν συμφωνία με το WTCC εγκαίρως.
Το πρόγραμμα του 2010 του WTCC, όπως το ενέκρινε το Παγκόσμιο Συμβούλιο Μηχανοκίνητου Αθλητισμού είναι:
Πρόγραμμα αγώνων WTCC 2010
7 Μαρτίου Βραζιλία Curitiba
11 Απριλίου Μεξικό Puebla
16 Μαΐου Μαρόκο Marrakech
30 Μαΐου Ιταλία (αναμένεται επιβεβαίωση)
20 Ιουνίου Βέλγιο Zolder
4 Ιουλίου Πορτογαλία Algarve
18 Ιουλίου Μ. Βρετανία Brands Hatch
1 Αυγούστου Τσεχία Brno
5 Σεπτεμβρίου Γερμανία Oschersleben
19 Σεπτεμβρίου Ισπανία Valencia
31 Οκτωβρίου Ιαπωνία Okayama
21 Νοεμβρίου Μακάο Macau
Σημείωση: Μόνο στην Ελλάδα δεν γίνεται τίποτα έστω και με αναβολή μιας πενταετίας.