Κατώτερη των προσδοκιών ήταν η εμφάνιση που πραγματοποίησε την Πέμπτη η ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού απέναντι στην Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 73-64 από την αντίπαλό του στην Κωνσταντινούπολη, για την 4η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Πεδουλάκη δεν είχαν καθαρό μυαλό στην αναμέτρηση, κάνοντας 23 λάθη, αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στη δημιουργία και στην περιφερειακή άμυνα κι έτσι δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τη νίκη, μολονότι κυριάρχησαν στους… αιθέρες, μαζεύοντας 18 περισσότερα ριμπάουντ από τους γηπεδούχους.

Τραυματίας αγωνίστηκε ο Διαμαντίδης (έκανε ένεση για να παίξει), ωστόσο σημείωσε 12 πόντους, με τον  Ματσιούλις να έχει δύο περισσότερους (14π.).

Στον αντίποδα οι πρώην «πράσινοι» Μπατίστ και Σάτο, που αγωνίστηκαν για πρώτη φορά ως αντίπαλοι του «τριφυλλιού», σημείωσαν έξι και επτά πόντους αντίστοιχα.

O εορτάζων, Αργύρης Πεδουλάκης δεν μπόρεσε να πανηγυρίζει τη νίκη μέσα στην έδρα της Φενέρ

Οι «πράσινοι» εμφάνισαν προβλήματα στην άμυνά τους από το πρώτο δεκάλεπτο, εντούτοις έβρισκαν λύσεις στο σκοράρισμα, καταφέρνοντας στο 10’ να είναι μόλις δύο πόντους πίσω στο σκορ (17-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και έφτασαν τη διαφορά στο +10, για το 34-24, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε αρκετά προβλήματα οργάνωσης, σπαταλώντας πολλές επιθέσεις.

Ο Μάικ Μπατίστ αγωνίστηκε για πρώτη φορά απέναντι στην πρώην ομάδα του

Στη συνέχεια οι Τούρκοι έφτασαν ακόμη και στο +14, κάνοντας το σκορ 42-27 στα 37 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου, για να μειώσει με κάρφωμα του Άρμστρονγκ το «τριφύλλι» που πήγε στα αποδυτήρια, όντας πίσω στο σκορ με 15 πόντους (29-42).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πεδουλάκη  έμεινε σχεδόν τέσσερα λεπτά άποντη πριν ο Ματσιούλις πετύχει το πρώτο καλάθι για την ομάδα του, μειώνοντας σε 46-31, όμως στο 30’ το «τριφύλλι» βρέθηκε στο -17 (58-41).

Οι «πράσινοι» έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να γυρίσουν το ματς στα τελευταία πέντε λεπτά της 4ης περιόδου και με ένα σερί 6-0 μείωσαν σε 66-56.

Ο Ματσιούλις με κλέψιμο και κάρφωμα έκανε το 69-60, 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και έφτασαν στη νίκη με 73-64 σκορ.

Ο Διαμαντίδης έκανε ότι μπορούσε αλλά δεν μπόρεσε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-29, 58-41, 73-64

Φενέρμπαχτσε (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 13(1), Ονάν 4, Σάτο 7, Μπρέμερ 8(2), Άντερσεν 2, Σαβάς 3, Μπατίστ 6, Καραμάν 12(2), Μπογκντάνοβιτς 13(4), Πρέλτζιτς 5.