Για πολλά γκολ ήταν η Ολλανδία στο φιλικό παιχνίδι με το Βέλγιο.

Οι «Ουρανιέ» δεν μπήκαν ποτέ μέσα στο γήπεδο, με τους Βέλγους να εκμεταλλεύονται τα κενά στην άμυνα των αντιπάλων και να τους φιλοδωρούν με τέσσερα γκολ.

Ο Μπεντέκε άνοιξε το σκορ στο 20’, με τους Ολλανδούς να κάνουν το 1-1 στο 54’ και το 1-2 στο 55’ με τον Χούντελααρ. Αυτό ήταν…

Η ομάδα του Μαρκ Βίλμοτς πάτησε γκάζι και στο 75′ ισοφάρισε σε 2-2, με γκολ του Μέρτενς. Δύο λεπτά αργότερα, στο 77′, πήραν εκ νέου το προβάδισμα (3-2), με γκολ του Λουκάκου και 10 λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′, ο Βερτόνγκχεν σημείωσε το τελικό 4-2.

Από την άλλη, η Γαλλία ήρθε ισόπαλη 0-0 με την Ουρουγουάη στο ντεμπούτο του Ντιντιέ Ντεσάν στον πάγκο των πετεινών. Παρά το γεγονός ότι ο πρώην προπονητής της Μαρσέιγ παρέταξε την ομάδα με μια πιο επιθετική φιλοσοφία σε σχέση με αυτή του Λοράν Μπλαν, οι Γάλλοι δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Άλλα αποτελέσματα σε χθεσινά φιλικά:

• Πορτογαλία – Παναμάς: 2-0 (30′ Ολιβέιρα, 51′ Ρονάλντο)
  • Βουλγαρία – Κύπρος: 1-0 (66′ Μιτσάνσκι)
  • Μαυροβούνιο – Λετονία: 2-0 (36’ Γιόβετιτς, 76’ Kασαλίκα)
  • ΠΓΔΜ – Λιθουανία (54’ Πάντεφ)
  • Δανία – Σλοβακία: 1-3 (22’ Μίκελσεν, 63’ Γιακούμπκο, Χάμσικ 72’ και Γκουλντάν 83’)
  • Ουαλία – Βοσνία/Ερζεγοβίνη: 0-2 (21’ Ιμπίσεβιτς, 54’ Στεφάνοβιτς)
  • Βρετανία – Ιταλία: 2-1 (15’ Ντε Ρόσι, 37’ Φιλ Γιαγκέλκα, 65’ Γκάρι Κέιχιλ)

Επιμέλεια: Μάριος Βελέντζας