Την πρόκριση στο μεγάλο τελικό του Final-4 του κυπέλλου Ελλάδας στο Handball πανηγυρίζει η ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε στην παράταση 30-28 του Διομήδη Άργους, στον πρώτο ημιτελικό, αφού η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 24-24. Ο Διομήδης όπως και στο περσινό Final-4, αποχαιρέτησε τη διοργάνωση στους «4».
Στο δεύτερο ημιτελικό, ο Φίλιππος Βέροιας κοντράρεται με το ΓΑΣ Κιλκίς (18:00). Η ομάδα της Ημαθίας, πολυνίκης του θεσμού με πέντε τρόπαια, θέλει να αφήσει πίσω της την κακή σεζόν και να φτάσει στην κατάκτηση του τροπαίου.
Από την άλλη πλευρά, το Κιλκίς, μετά την περσινή εξαιρετική πορεία, φέτος περιορίστηκε στην όγδοη θέση της τελικής κατάταξης. Ο ΓΑΣ έχει κατακτήσει το τρόπαιο το 2004, ενώ μετέχει για έβδομη φορά σε Final-4.
Συνοπτικά το πρόγραμμα των αγώνων:
Σάββατο 30 Μαΐου
Ημιτελικοί
14:00 Διομήδης Άργους-ΑΕΚ (Κατσίκης-Μιχαηλίδης) 28-30
18:00 Φίλιππος Βέροιας-ΓΑΣ Κιλκίς (Τσάκωνας-Χασκής)
Κυριακή 31 Μαΐου
16:15 Τελικός (Μίγκας-Κορρές) – ΕΤ-1
(Πρώτη καταχώρηση: 30 Μαΐου 2009, 16:10)