Τον λόγο που τον ώθησε να εκτελέσει το δικό του πέναλτι… αλά Πανένκα στον χθεσινό προημιτελικό του Euro 2012 ανάμεσα στην Ιταλία και την Αγγλία εξήγησε ο Αντρέα Πίρλο.
«Είδα τον τερματοφύλακα (σ.σ.: Χαρτ) να κάνει περίεργες κινήσεις. Έτσι περίμενα να κάνει κίνηση προς μία πλευρά και γι’ αυτό το λόγο εκτέλεσα το πέναλτι με αυτόν τον τρόπο» υποστήριξε αρχικά ο διεθνής μέσος της Γιουβέντους και πρόσθεσε:
«Ήταν πιο εύκολο για μένα να τσιμπήσω την μπάλα. Η προσπάθειά μου έστειλε αρκετή πίεση στην Αγγλία και όντως στη συνέχεια ο Άσλεϊ Γιανγκ έχασε το πέναλτι».
Επιμέλεια: Μπάμπης Παπαφιλιππάκης