Ανάμεικτα συναισθήματα άφησε η 28η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ για τις δύο ομάδες του Μάντσεστερ.

Η Γιουνάιτεντ επικράτησε με 2-0 στο «Ολντ Τράφορντ» της Γουέστ Μπρομ και ανέβηκε στην πρώτη θέση της Πρέμιερ Λιγκ, καθώς η συμπολίτισσά της, Σίτι, γνώρισε ήττα-σοκ με 1-0 στην έδρα της Σουόνσι.

Και τα δύο γκολ για τους «κόκκινους διαβόλους» πέτυχε ο Γουέιν Ρούνεϊ, φτάνοντας τα 20 τέρματα στο πρωτάθλημα.

Στο άλλο παιχνίδι, το γκολ των Ουαλών σημείωσε ο Λουκ Μουρ στο 83ο λεπτό. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Τζο Χαρτ για την ακρίβεια να αποκρούει την εκτέλεση του Σκοτ Σινκλέρ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ.: Ντε Χέα, Φιλ Τζόουνς, Ρίο Φέρντιναντ, Έβανς, Εβρά, Κάρικ, Σκόουλς (72′ Πογκμπά), Άσλεϊ Γιανγκ, Γουέλμπεκ (77′ Κλέβερλι), Ρούνεϊ, Χαβιέρ Ερνάντες.