Ο μεγάλος κερδισμένος της 18ης αγωνιστικής της Super League είναι ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» κέρδισαν 1-0 τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ και ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφού εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο την ήττα του Ολυμπιακού από την Ξάνθη στα «Πηγάδια» με το ίδιο σκορ.

Ο Κουίνσι σκόραρε στο 72’ και έστειλε τον Παναθηναϊκό στους 42 βαθμούς, δύο περισσότερους από τον Ολυμπιακό. Να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» έχουν και ένα παιχνίδι λιγότερο και σε περίπτωση νίκης ξεφεύγουν με πέντε βαθμούς από τον «αιώνιο» αντίπαλό του στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου, ενώ έχουν στο ντέρμπι θα αγωνιστούν ως γηπεδούχοι.

Στα «Πηγάδια» ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σκοράρει και με το γκολ που δέχθηκε από τον Βλαχοδήμο έφυγε με άδεια χέρια από τα «Πηγάδια». Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται πάντως για πέναλτι πάνω στον Τοροσίδη από τον Εντιμάρ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Στο Ηράκλειο το Σάββατο η ΑΕΚ των πολλών προβλημάτων προηγήθηκε με τον Λυμπερόπουλο, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Εργοτέλη για το τελικό 1-1. «Δράστης» ήταν ο Νίκος Κατσικοκέρης.

Στην «Τούμπα» ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει τους βαθμούς της νίκης, με ένα πολύ όμορφο γκολ που πέτυχε ο Αθανασιάδης στο 10’. Ντεμπούτο για τον «Δικέφαλο» έκανε ο νεαρός Πόποβιτς.

Ο Άρης πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στη Δόξα Δράμας με 3-1, χάρη στα δύο γκολ του Νέρι Καστίγιο, ενώ με γκολ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αστέρας Τρίπολης επιβλήθηκε στην Αρκαδία 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Κέρκυρα έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από το Αγρίνιο, στο ματς με τον Παναιτωλικό, ενώ ο ΟΦΗ κέρδισε 2-0 τον Λεβαδειακό στη Βοιωτία.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Σάββατο 21 Ιανουαρίου
17:15 Αστέρας Τρίπολης-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1 (3΄ Ράγιος, 91΄ Σολάκης – 35΄ Μπεσέρα)
17:15 Εργοτέλης-ΑΕΚ 1-1 (74΄ Κατσικοκέρης – 49΄ Λυμπερόπουλος)
19:30 ΠΑΟΚ-Πανιώνιος 1-0 (10΄ Αθανασιάδης)

Κυριακή 22 Ιανουαρίου

15:00 Δόξα Δράμας-Αρης 1-3 (19΄ Α. Παπαδόπουλος – 20΄ Ακόστα, 31΄, 86΄ Καστίγιο)
15:00 Παναιτωλικός-Κέρκυρα 1-1 (6΄ πεν. Καμαρά – 27΄ Γραμμόζης)
17:15 Ξάνθη-Ολυμπιακός 1-0 (52΄ Βλαχοδήμος)
17:15 Λεβαδειακός-ΟΦΗ 0-2 (33΄ Παπουλής, 67΄ πεν. Μάντζιος)
19:30 Παναθηναϊκός-Ατρόμητος 1-0 (72΄ Κουίνσι)