Η Λάρισα είναι η ομάδα που κατάφερε στην 30η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου να τερματίσει την 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα και να βγει στα πλέι οφ, εξασφαλίζοντας παράλληλα το… εισιτήριο για το Europa Cup της ερχόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Οι «βυσσινί» κέρδισαν 1-0 με γκολ του Μετίν στο 12′ στη Βοιωτία τον Λεβαδειακό και πανηγύρισαν την επιτυχία τους, σε μια αγωνιστική που μπήκαν συνολικά 31 γκολ. Η δεύτερη παραγωγικότερη ημέρα του πρωταθλήματος χάρισε πλούσιο θέαμα στους φιλάθλους, που πλέον περιμένουν τα πλέι οφ.

Εκεί με τρεις βαθμούς μπήκε ο ΠΑΟΚ, με δύο ο Παναθηναϊκός, με ένα η ΑΕΚ και χωρίς βαθμούς η Λάρισα.

Στην «Τούμπα» ο ΠΑΟΚ κέρδισε 4-1 τον Πανσερραϊκό, που αποχαιρέτησε την κατηγορία και τερμάτισε δεύτερος. Ίβιτς (20′ πεν.), Αναστασάκος (38′) και Μπακαγιόκο (73′ πεν.) και Λάκης (90′) πέτυχαν τα γκολ των γηπεδούχων, ενώ για τον Πανσερραϊκό σκόραρε ο Ανάκογλου στο 76′.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τους τρεις βαθμούς, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ, 3-1 του ΟΦΗ, που επίσης υποβιβάστηκε στη Β’ Εθνική. Η ομάδα του Τεν Κάτε άνοιξε το σκορ με τον Μάντζιο στο 52′, στο 61′ ο Χριστοδουλόπουλος πέτυχε το 2-0, στο 72′ ο Κοστόφσκι μείωσε σε 2-1, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 76′ ο Κλέιτον.

Στο «Παγκρήτιο» η ΑΕΚ έμεινε στο 1-1 με τον Εργοτέλη. Ο Εντίνιο στο 84′ πέτυχε το 1-0, ενώ στο 86′ ο Φραγκουλάκης ισοφάρισε για τους Κρητικούς. Η ΑΕΚ στο 88′ έχασε πέναλτι με τον Μπλάνκο να μην μπορεί να νικήσει τον Αθανασίου.

Ο πρωταθλητής Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα και από τη Φυλή, κερδίζοντας 2-0 τον Θρασύβουλο, που υποβιβάστηκε στη Β’ Εθνική. Στο 65′ ο Ντάρμπισαϊρ και στο 75′ ο Γκαλέτι με πέναλτι πέτυχαν τα γκολ των «ερυθρόλευκων».

Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης κατάφερε να νικήσει 3-2 τον Πανθρακικό, σκοράροντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, αλλά αυτή του η νίκη δεν είχε αντίκρισμα, λόγω της νίκης της Λάρισας στη Λειβαδιά. Ο Πανθρακικός προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Πόνσε στο 28′ και Γήτα στο 45′, αλλά ο Άρης πήρε τους βαθμούς με τέρματα των Πρίττα στο 63′ και Κάμπορα στο δεύτερο και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στα «Πηγάδια» η Ξάνθη κέρδισε 4-1 τον Ηρακλή και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το φετινό πρωτάθλημα. Τα γκολ των ακρίτων πέτυχαν οι Αγκάλι (1’), Σταθάκης (8’), Κιντάνα (23’) και Σουάνης (49’). ενώ το γκολ της «τιμής» για το «γηραιό» σημείωσε ο Γιάντσης (76’).

Τέλος, στο πιο παραγωγικό παιχνίδι της αγωνιστικής ο Πανιώνιος κέρδισε 4-3 τον Αστέρα στην Τρίπολη. Για τον Πανιώνιο σκόραραν οι Γκονσάγκα (26’), Ρεκόμπα (28’), Τζαβέλλας (62’), Γουνδουλάκης (74’), ενώ για τους γηπεδούχους σκόραραν δύο φορές ο Μιλάνο (17’, 71’) και ο Μαρσελάο (50’).

Τα «κανόνια» της Σούπερ Λίγκα

14 ΓΚΟΛ: Μπλάνκο (ΑΕΚ), Γκαλέτι (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ)

10 ΓΚΟΛ: Σαλπιγγίδης (ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ)

9 ΓΚΟΛ: Ζουράφσκι (ΛΑΡΙΣΑ), Λεονάρντο (ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ)

8 ΓΚΟΛ: Τσέζαρεκ (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Ογκουνσότο (ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ), Πόποβιτς (ΟΦΗ)

7 ΓΚΟΛ: Εντίνιο, Τζιμπούρ (ΑΕΚ), Φιλομένο (ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ), Εντόι (ΟΦΗ), Εστογιάνοφ, Κουμορτζί (ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ), Μουσλίμοβιτς, Μπακαγιόκο (ΠΑΟΚ)

(Πρώτη καταχώρηση: Παρασκευή 24 Απριλίου, 16:02)