Νίκη-ανάσα, η οποία τον διατηρεί σε τροχιά πρόκρισης για το TOP-16, πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 84-82 της Κάχα Λαμποράλ στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της όγδοης αγωνιστικής των ομίλων της Euroleague.

Κορυφαίος σε ακόμη ένα παιχνίδι για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους, συμβάλλοντας τα μέγιστα στην επικράτηση των Πειραιωτών.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι μόνο καλό δεν ήταν. Αυτό το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και με… μπροστάρη τον Μίρσα Τελέτοβιτς προηγήθηκαν με 20-12 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα έξι πόντων (19-26).

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα του Ίβκοβιτς ανέβασε… στροφές και με επιμέρους σκορ 14-2 μετέτρεψε το 22-29 σε 36-31 στο 14′.

Οι παίκτες της Κάχα Λαμποράλ προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα πέντε πόντων (46-41), έπειτα από τρίποντο του Μιχάλη Πελεκάνου με τη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο προσπάθησε να πατήσει… γκάζι και να ξεφύγει στο σκορ, ωστόσο ο Τελέτοβιτς έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να μη συμβεί αυτό, κρατώντας έτσι στο παιχνίδι τους βάσκους.

Οι Πειραιώτες πάντως δεν έχασαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, παρά τις προσπάθειες του Βοσνιου φόργουορντ, καθώς στο 30’ ήταν μπροστά με τρεις πόντους (65-62).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο ανέλαβε δράση για λογαριασμό του Ολυμπιακού ο Βασίλης Σπανούλης.

Ο αρχηγός των Πειραιωτών πήρε την ομάδα στις… πλάτες του και έχοντας ως συμπαραστάτες τους Χάινς και Παπανικολάου, οδήγησε στη νίκη με 84-82 σκορ την ελληνική ομάδα, η οποία μάλιστα κατάφερε να ισοφαρίσει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα στην Ισπανία.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 46-41, 65-62, 84-82

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 11, Λούκας 3(1), Άντιτς 8(2), Σπανούλης 21(2), Πελεκάνος 3(1), Παπαδόπουλος 5, Γκετσεβίτσιους 5(1), Πρίντεζης 11(1), Παπανικολάου 12, Σλούκας, Κατσίβελης 5(1).

Κάχα Λαμποράλ (Ιβάνοβιτς): Ρίμπας 7(1), Πριτζιόνι 8, Ντόρσεϊ 4, Σαν Εμετέριο 14(1), Γκολούμποβιτς, Ερτέλ 4, Όλεσον 9(1), Τελέτοβιτς 32(5), Μπιέλιτσα 4.