Τέλος εποχής για τον ΟΦΗ…  Η ομάδα της Κρήτης υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη Β’ Εθνική κατηγορία, μετά το ισόπαλο 0-0 με τον Εργοτέλη στο «Παγκρήτιο», αλλά και τη νίκη του Λεβαδειακού με 3-1 στην Κομοτηνή επί του Πανθρακικού. Μαζί με τους Κρητικούς την κατηγορία αποχαιρέτησε και ο Πανσερραϊκό που αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Παναθηναϊκό στις Σέρρες.

Στην Κομοτηνή ο Λεβαδειακός κέρδισε 3-1 τον αδιάφορο Παναθρακικό και εξασφάλισε την παραμονή του στα… σαλόνια της Σούπερ Λίγκα. Οι Βοιωτοί άνοιξαν το σκορ στο 2’ με τον Ναπολεόνι, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 37’ με τον Μπαχαρίδη. Στο 44’ ο Ντιμπαλά και στο 63’ και πάλι ο Ναπολεόνι διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Στο «Καραϊσκάκη» ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα του, έχασε 1-0 από τη Λάρισα με γκολ του Ζουράφσκι στο 54’. Οι «βυσσινί» έκαναν σημαντικό βήμα για την είσοδό τους στα πλέι οφ του πρωταθλήματος, που θα κριθεί οριστικά στην επόμενη και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο 6ος Άρης μπορεί να κέρδισε την ΑΕΚ 1-0 στο ΟΑΚΑ με γκολ του Κόκε στο 23’, αλλά είδε η διαφορά με τη Λάρισα να μη μειώνεται, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή είναι η πρώτη εκτός έδρας νίκη των Θεσσαλονικέων επί της ΑΕΚ μετά από 20 χρόνια.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε με πέναλτι του Ίβιτς στις καθυστερήσεις να φύγει νικητής από την Ξάνθη και σε συνδυασμό με το 0-0 του Παναθηναϊκού στις Σέρρες πέρασε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο «δικέφαλος» του Βορρά άνοιξε το σκορ με τον Ίβιτς στο 22’, ενώ ο Αγκάλι ισοφάρισε σε 1-1 στο 62ο λεπτό.

Στο «Καυτανζόγλειο» ο Ηρακλής πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης. Στο 52’ ο Επστάιν και στο 76’ ο Γκαρσία πέτυχαν το 2-0, ενώ για τους Αρκάδες μείωσε στο 83’ ο Τσέζαρεκ.

Τέλος, στη Νέα Σμύρνη ο Πανιώνιος κέρδισε με 4-1 τον Θρασύβουλο. Κουμορτζί (29’), Γκονσάγκα (35’), Εστογιανόφ (61’) και Μπάρκογλου (90’) σκόραραν για τον Πανιώνιο, ενώ για την ομάδα της Φυλής μείωσε στο 45’ ο Τραΐκοβιτς.