Τη νίκη με 86-84 στο Ελληνικό επί του Πανιώνιου πήρε ο Ολυμπιακός, στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 23η αγωνιστική της Α1 του μπάσκετ. Πλέον, οι «ερυθρόλευκοι» θέλουν άλλη μια νίκη για να εξασφαλίσουν και μαθηματικά την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και να αγωνιστούν με πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε το παιχνίδι παίζοντας ελεύθερο μπάσκετ, ενώ είχε και τις δύο σοβαρές απουσίες, αυτές των Μπάξτερ και Κένταλ. Οι «κυανέρυθροι» είχαν καλά ποσοστά ευστοχίας και προηγήθηκαν 11-4, όμως ένα σερί 7-0 του Ολυμπιακού έκανε το σκορ 11-11, για να κλείσει η περίοδος με το 20-17 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η μορφή του αγώνα δεν άλλαξε σε σχέση με το πρώτο. Οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 13’ 24-24, αλλά με 3/3 τρίποντα του Ζορόσκι ο Πανιώνιος προηγήθηκε 41-34. Ο Ολυμπιακός απάντησε με 4 πόντους και πήγε στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με 41-38.

Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη έδειξαν σημάδια ανάκαμψης στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Μπορούση να σημειώνει 13 πόντους έφτασαν στο 63-63. Στον επίλογο οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 69-63, όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν αμέσως σε 70-69. Στο 35’ οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 5 πόντους (76-71), αλλά ο Πανιώνιος δεν εγκατέλειψε τη «μάχη», ενώ περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη ο Καλαμπόκης από τη γραμμή των ελευθέρων βολών ισοφάρισε σε 84-84. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λιν Γκριρ που ευστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 41-38, 63-63, 84-86.

Πανιώνιος (Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος 4, Ζορόσκι 25 (4), Γεωργαλής, Καλαμπόκης 20 (2), Μάιλς 8, Ραΐτσεβιτς 3 (1), Μίτσοβ 4, Ντικούδης 15 (1), Γιαννούλης 5.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 10, Πελεκάνος, Τσίλντρες 10, Τεόντοσιτς 4 (1), Μιλόσεβιτς, Μπουρούσης 27 (1), Χαλπερίν, Γκριρ 14 (2), Πρίντεζης 15, Βασιλόπουλος 3 (1), Έρτσεγκ 3 (1).