Γερμανία – Bundesliga

Σε τροχιά τίτλου μπήκε η Βόλφσμπουργκ στη Γερμανία. Οι «Λύκοι»… δάγκωσαν 5-1 τη Μπάγερν και πέρασαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 51 βαθμούς, μαζί με το Αμβούργο, που κέρδισε 1-0 τη Χοφενχάιμ. Στο 44’ ο Γκέντνερ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Λούκα Τόνι πέτυχε το 1-1. Ο Τζέκο στο 63’ και το 66’ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-1, ενώ τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Γκραφίτε και με δύο γκολ στο 74’ και το 77’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής: Αρμίνια Μπίλεφελντ-Σάλκε 0-2, Άιντραχτ Φρ.-Κότμπους 2-1, Αμβούργο-Χοφενχάιμ 1-0, Χέρτα Βερολίνου-Ντόρτμουντ 1-3, Μπόχουμ-Στουτγκάρδη 1-2, Βόλφσμπουργκ-Μπάγερν 5-1.

Αγγλία – Premier League

Με γκολ του Γιόσι Μπεναγιούν στις καθυστερήσεις του αγώνα η Λίβερπουλ κατάφερε να κερδίσει 1-0 τη Φούλαμ στο «Κρέιβεν Κότατζ» του Λονδίνου. Οι «ρεντς» του Ράφα Μπενίτεζ με αυτό το «τρίποντο» πέρασαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Premier League με 67 βαθμούς δύο παραπάνω από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που έχει και δύο παιχνίδια λιγότερα, ενώ την Κυριακή παίζει στο «Ολντ Τράφορντ» με την Άστον Βίλα.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής: Μπλάκμπερν-Τότεναμ 2-1, Μπλάκμπερν-Τότεναμ 2-1, Άρσεναλ-Μάντσεστερ Σίτι 2-0, Μπόλτον-Μίντλεσμπρο 4-1, Χαλ-Πόρτσμουθ 0-0, Νιούκαστλ-Τσέλσι 0-2, Γουέστ Μπρομ-Στόουκ 0-2, Γουέστ Χαμ-Σάντερλαντ 2-0, Φούλαμ-Λίβερπουλ 0-1.

Σκωτία – Premier League

Με δύο γκολ του Γιώργου Σαμαρά η Σέλτικ επικράτησε στο «Σέλτικ Παρκ» 4-0, της Χάμιλτον και έφτασε τους 67 βαθμούς σε 30 αγώνες, έναντι 61 σε 29 παιχνίδια, που έχει η δεύτερη Ρέιντζερς. Ο Έλληνας διαθνής επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 5’, ενώ πέτυχε το 3-0 στο 66’. Στο 22’ ο ΜακΓκίντι είχε σκοράρει το δεύτερο γκολ των «Καθολικών», ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 83’ ο Φένεγκορ οφ Χέσελινκ.

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής: Νταντί Γιουνάιτεντ-Χιμπέρνιαν 2-2, Σέλτικ-Χάμιλτον 4-0, Χαρτς-Κιλμάρνοκ 3-1, Ινβερνές-Σεν Μίρεν 2-1, Μάδεργουελ-Αμπερντίν 1-1.

Γαλλία – Championnat

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Γαλλίας παρέμεινε η Λιόν, που επικράτησε 3-1 της Λε Μαν εκτός έδρας. Στο 18’ ο Μπουμσόνγκ πέτυχε το 1-0, ενώ στο 44’ και το 59’ Μπενζεμά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν 3-1 με τον Λε Ταλέκ στο 78ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 30ης αγωνιστικής: Μονακό-Χάβρη 0-1, Ναντ-Λιλ 0-2, Μπορντό-Νανσί 1-0, Γκρενόμπλ-Λοριάν 1-3, Λε Μαν-Λιόν 1-3, Βαλανσιέν-Οσέρ 2-0, Καέν-Τουλούζ 0-0.

Ισπανία – Primera Division

Με το «τρίποντο» στη αποσκευές της έφυγε από την έδρα της Βαγιαδολίδ η Μπαρτσελόνα, επικρατώντας 1-0. Το μοναδικό σκορ της αναμέτρησης, το σημείωσε στο 40’ ο Σάμουελ Ετό.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής: Ουέλβα-Σεβίλλη 0-1, Βαγιαδολίδ-Μπαρτσελόνα 0-1, Αλμερία-Βιγιαρεάλ 3-0, Μπέτις-Νουμάνθια 3-3, Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μαγιόρκα 2-1.

Πορτογαλία – Liga Sagres

Τους 51 βαθμούς στο πρωτάθλημα της Πορτογαλίας έφτασε η πρωτοπόρος Πόρτο, μετά και τη νίκη της με 3-1 στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη Γκιμαράες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 19’ με τον Ρομπέρτο, αλλά οι «δράκοι» απάντησαν και ισοφάρισαν στο 52’ με τον Φαρίας, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Γκονζάλες έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του πετυχαίνοντας το 2-1. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 88’ ο Ρονάλντο.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής: Ακαδέμικα-Μπελενένσες 1-0, Γκιμαράες-Πόρτο 1-3.