Σε καλό κλίμα πραγματοποιήθηκε η συνάντηση που είχε ο Αρχιεπίσκοπος Αμερικής Δημήτριος με τον αντιπρόεδρο των Η.Π.Α., Joe Biden, στην Ελληνορθόδοξη Αρχιεπισκοπή Αμερικής στο Μανχάταν της Ν. Υόρκης.
Ο αντιπρόεδρος των Η.Π.Α. εξέφρασε την ελπίδα ότι η Ελλάδα θα καταφέρει να βγει αλώβητη από την οικονομική κρίση που πλήττει το εσωτερικό της, ευχόμενος παράλληλα «κάθε επιτυχία» στη νέα κυβέρνηση.
Η συνάντηση μεταξύ των δύο ανδρών διήρκησε μία και πλέον ώρα.
Ανάμεσα στα θέματα που συζητήθηκαν ήταν και η προάσπιση των θρησκευτικών ελευθεριών του Οικουμενικού Πατριαρχείου, το αίτημα για επαναλειτουργία της Θεολογικής Σχολής της Χάλκης, το Κυπριακό καθώς και η ονομασία της ΠΓΔΜ.
Στη συνάντηση, μετά την οποία δεν έγιναν δηλώσεις, συμμετείχαν στενοί συνεργάτες του Αρχιεπισκόπου Αμερικής.
Επιμέλεια: Μάριος Βελέντζας