Το… καρέ της ημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας Hellas Online συμπλήρωσε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν στο «Γ. Καραϊσκάκης» 2-0 τον ΠΑΟΚ στην παράταση και έγιναν η τέταρτη ομάδα που πέρασε στους «4» του θεσμού.

Η κανονική διάρκεια έληξε 1-0, χάρη στο γκολ του Ντιόγο στο 46’, σκορ που ισοφάρισε το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα στην «Τούμπα», ενώ το γκολ που χάρισε την πρόκριση πέτυχε στο 110’ ο Ντάρμπισαϊρ.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» αγωνίστηκε για αρκετή ώρα με εννέα παίκτες, αφού στο 74’ ο Κοντρέρας και στο 80’ ο Ίβιτς πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με δύο κίτρινες κάρτες. Στον ημιτελικό ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον Αστέρα Τρίπολης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε έχοντας καλό ρυθμό, αλλά χωρίς τις μεγάλες φάσεις. Στο 12’ ο ΠΑΟΚ απείλησε πρώτος, με τον Μουσλίμοβιτς να πασάρει στον Κονσεϊσάο και αυτός να περνά τη μπάλα στον Ίβιτς. Ο τελευταίος δεν κατάφερε από κοντά να ανοίξει το σκορ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τις ευκαιρίες στο 31’ με τον Μπελούτσι να εκτελεί το κόρνερ και τον Ζεβλάκοφ να μην μπορεί με προβολή να σκοράρει. Στο 35’ ο Αραμπατζής στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα, λίγο έλλειψε να πετύχει ένα εντυπωσιακό αυτογκόλ, το οποίο αποσόβησε ο Κώστας Χαλκιάς. Στο 42’ ο Λίνο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ίβιτς με σουτ έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Νικοπολίδη, ενώ στις καθυστερήσεις ο Πατσατζόγλου δεν βρήκε καλά την μπάλα στη σέντρα του Λεονάρντο κι έχασε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά. Στο πρώτο λεπτό ο Γκαλέτι έκανε τη σέντρα και ο Ντιόγο με το κεφάλι νίκησε τον Χαλκιά και σημείωσε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα ο Τζόρτζεβιτς πέρασε τη μπάλα στον Μπελούτσι και αυτός με σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του ΠΑΟΚ.

Στο 73’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν, καθώς ο Κοντρέρας αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή του και δύο λεπτά αργότερα ο Ντιόγο με κεφαλιά ανάγκασε τον Χαλκιά να αποκρούσει με δυσκολία.

Σα να μην έφτανε η πρώτη αποβολή για τον ΠΑΟΚ, στο 79’ την άγουσα για τα αποδυτήρια πήρε και ο Ίβιτς, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Ντάρμπισαϊρ. Στο 89′ ο Ντιόγο πήρε την κεφαλιά από Χαλκιά και Λίνο, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από το δοκάρι, στην τελευταία ευκαιρία του αγώνα πριν την παράταση.

Εκεί ο Ολυμπιακός παίζοντας με δύο παίκτες παραπάνω κατάφερε να πετύχει το δεύτερο γκολ και να προκριθεί. Στο 99′ οι «ερυθρόελυκοι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία, με τον Χαλκιά να αποκρούει ασταθώς το μακρινό σουτ του Γκαλέτι, τον Όσκαρ να γυρίζει με το τακούνι και τον Μπιζέρα να αποκρούει, πάνω στη γραμμή, σε κόρνερ.

Το 2-0 ήρθε για τον Ολυμπιακό στο 110′, με τον Ντάρμπισαϊρ από σέντρα του Ζεβλάκοφ και γύρισμα του Γκαλέτι, να πετυχαίνει με το κεφάλι το 2-0 και να δίνει την πρόκριση στην ομάδα του, σκοράροντας για πρώτη φορά με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Στο 115′ ο Αραμπατζής λίγο έλειψε να σημειώσει αυτογκόλ, όμως ο Χαλκιάς πρόλαβε να πετάξει τη μπάλα σε κόρνερ. Στο τέλος του αγώνα ο Ντιόγο έχασε την ευκαιρία να σκοράρει εκ νέου, αφού αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον Χαλκιά.

Κίτρινες κάρτες: Ντούντου, Πάντος, Μήτρογλου – Μουσλίμοβιτς, Κοντρέρας, Βερόν, Ιβιτς, Σορλέν

Κόκκινες κάρτες: 73’ Κοντρέρας, 79’ Ίβιτς

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Πάντος, Α. Παπαδόπουλος, Ζεβλάκοφ, Λεονάρντο (98΄ Όσκαρ), Πατσατζόγλου (46΄ Ντάρμπισαϊρ), Ντουντού, Γκαλέτι, Τζόρτζεβιτς (86΄ Μήτρογλου), Μπελούτσι, Ντιόγο.

ΠΑΟΚ (Φερνάντο Σάντος): Χαλκιάς, Αραμπατζής, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Σνάουτσνερ (72΄ Μπακαγιόκο), Βερόν (78΄ Μπιζέρα), Σορλέν, Κονσεϊσάο, Λίνο, Ιβιτς, Μουσλίμοβιτς (83΄ Κωνσταντινίδης).

Οι δηλώσεις των πρωταγωνιστών

Ερνέστο Βαλβέρδε: «Όντως υπήρχε ένα πρόβλημα με τον Λέτο, αλλά δεν είναι καινούριο, υπάρχει εδώ και καιρό τώρα. Εγώ είμαι προπονητής και δεν ήρθα εδώ για να δημιουργώ προσωπικά προβλήματα με κανέναν, αλλά για να είμαι φίλος με τους παίκτες. Υπάρχουν σαφείς κανόνες, που είναι αυστηροί. Πρέπει να προπονείσαι και να δουλεύεις σκληρά κάθε μέρα, είτε είσαι ο Λέτο, είτε ο Τζόρτζεβιτς, είτε ο Γιάννης Παπαδόπουλος. Γιατί υπάρχει μεγάλη πίεση. Αν αυτό ισχύει για όλους τους παίκτες, ισχύει και για τον Λέτο. Το γεγονός ότι είμαι προπονητής και είναι ποδοσφαιριστές είναι ένα μεγάλο προνόμιο, βγάζουμε πολλά χρήματα, κλείνουμε τραπέζι στα καλύτερα εστιατόρια, αλλά έχουμε υποχρεώσεις. Πρέπει να δουλεύουν όλοι και να συμπεριφέρονται όπως αρμόζει στο σύλλογο που ανήκουν. Να συμπεριφέρονται όπως πρέπει. Αν δεν συμβαίνει αυτό, υπάρχει μεγάλο πρόβλημα, γιατί εγώ έχω μία πολύ μεγάλη δέσμευση με το σύλλογο και αυτά τα θέματα είναι πολύ σημαντικά. Πιστεύω πως δεν υπήρχε τόσο μεγάλη αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν νομίζω πως ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά από το πρώτο ημίχρονο. Αυτό φάνηκε πιο πολύ στον κόσμο, γιατί είχε μεγάλη αγωνία μέχρι να μπει το πρώτο γκολ. Με το ξεκίνημα της επανάληψης μπήκε το γκολ. Αυτό έκανε και τον κόσμο και την ομάδα πιο ήρεμη. Η ομάδα όμως μπήκε δυνατά και στο πρώτο μέρος, έκανε ευκαιρίες, αλλά δεν σκόραρε. Πιστεύω πάντως πως ο Ολυμπιακός έπαιξε καλύτερα εναντίον έντεκα παικτών, παρά εναντίον δέκα ή εννέα. Πίστευα πως δεν θα φτάναμε στα πέναλτι και θα σκοράραμε σε κάποια από τις ευκαιρίες που είχαμε. Είμαστε μία ομάδα που ξέρουμε να χειριζόμαστε καλά την μπάλα, να κάνουμε οργανωμένες επιθέσεις και γνωρίζουμε να παίζουμε ως ίσος προς ίσο. Όταν ο αντίπαλος μένει με δέκα παίκτες, μας πιάνει κάποιο άγχος γιατί νιώθουμε πως πρέπει να σκοράρουμε γρήγορα, ενώ ο αντίπαλος κλείνεται προς τα πίσω. Μας λείπει εκείνη τη στιγμή η ηρεμία για να εκμεταλλευτούμε την ανωτερότητά μας και να μεταφέρουμε σωστά την μπάλα. Όταν ο Όσκαρ πήγε προς το κέντρο η ανωτερότητά μας φάνηκε περισσότερο και δημιουργήσαμε καλύτερες ευκαιρίες. Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το πώς παίζαμε εναντίον έντεκα. Δεν καταφέραμε όμως να εκμεταλλευτούμε όσο έπρεπε το αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο ΠΑΟΚ έπαιξε καλά και με εννέα παίκτες .Έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει. Δεν έχω να πω τίποτα για τη διαιτησία. Στην Ελλάδα γίνεται πολύς λόγος για τη διαιτησία. Όταν ένας παίκτης κάνει ένα σκληρό φάουλ πρέπει να τη δέχεται, είτε αγωνίζεται στον Ολυμπιακό είτε στον ΠΑΟΚ. Ο ΠΑΟΚ κάνει μία πάρα πολύ καλή χρονιά. Θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι σε μία δύσκολη έδρα, στην οποία έχουμε ήδη χάσει φέτος. Ο κόσμος του ΠΑΟΚ βοηθά πολύ την ομάδα του. Εμείς όμως θα πάμε για να κερδίσουμε, γιατί για να στεφθούμε πρωταθλητές θα πρέπει να πάρουμε τουλάχιστον τρία ακόμη παιχνίδια και την Κυριακή θα έχουμε την πρώτη μας ευκαιρία. Από τη στιγμή που είμαστε πρώτοι και έχουμε φτάσει στο ημιτελικά του Κυπέλλου δεν μπορώ να πω ότι δεν πάμε καλά. Σίγουρα μπορούμε να παίξουμε καλύτερα, αλλά θα μπορούσαμε να παίξουμε και χειρότερα. Δεν έχουμε κατακτήσει ακόμη το πρωτάθλημα. Είναι πιθανό να τα καταφέρουμε, αλλά πρώτα σκεφτόμαστε το ματς με τον ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα και μετά θα σκεφτούμε το παιχνίδι με τον Αστέρα Τρίπολης. Πρέπει να περιμένουμε για να πούμε ότι είμαστε πρωταθλητές. Είναι νωρίς ακόμη».

Φερνάντο Σάντος: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Κέρδισε και πέρασε. Εμείς δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε περισσότερη κατοχή, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια ξεκάθαρη ευκαιρία. Εμείς αν και δεν είχαμε τόσο μεγάλη κατοχή και κάναμε λάθος πάσες, είχαμε περισσότερες και πιο κλασικές ευκαιρίες, όπως αυτή με τον Ίβιτς. Θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα αν είχαμε προηγηθεί. Αντίθετα δεχτήκαμε εμείς πρώτοι γκολ, η ομάδα μου επηρεάστηκε από αυτό το γκολ και χρειάστηκε χρόνο να αντιδράσει. Πάνω που θέλαμε να κάνουμε κάποια πράγματα ήρθαν οι αποβολές του Ίβιτς και του Κοντρέρας και εκεί κάπου τελείωσε το παιχνίδι. Οι παίκτες μου έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Αυτή είναι η ιστορία του παιχνιδιού και δεν χρειάζεται να πούμε κάτι παραπάνω. Δεν θέλω να μιλάω για διαιτησία. Θα μπορούσα να πω κάτι, αλλά δεν θέλω. Εσείς κάνετε τη δική σας ανάλυση. Το αφήνω σε σας. Θέλαμε να ρισκάρουμε. Βγάλαμε τον Βερόν από το γήπεδο για αυτό το λόγο. Αν δεν θέλαμε να ρισκάραμε θα βγάζαμε αμέσως τον Μουσλίμοβιτς ή τον Μπακαγιόκο που λίγο πριν είχε μπει. Αν θέλαμε να πάμε στα πέναλτι θα βάζαμε από την αρχή τον Μπιζέρα. Είμαστε τσαντισμένοι που δεν καταφέραμε να προκριθούμε, αλλά για μας το παιχνίδι έχει τελειώσει. Κοιτάζουμε το ερχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος που είναι κρίσιμο για μας. Ό,τι έγινε δεν θα επηρεάσει πολύ το παιχνίδι της Κυριακής, αφού είναι τελείως διαφορετικό από το αυτό του Κυπέλλου».

Λουίς Ντιόγο: «Μπορούμε να τα καταφέρουμε, αλλά θα δούμε κάθε παιχνίδι που έχουμε μπροστά μας με σεβασμό σε κάθε αντίπαλο. Οι ημιτελικοί απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης θα είναι δύσκολοι, όπως όλα τα παιχνίδια. Δεν έχει σημασία ότι εμείς είμαστε φαβορί. Και ο Παναθηναϊκός ήταν φαβορί και αποκλείστηκε. Ήταν πολύ δύσκολο να σκοράρουμε, γιατί ο ΠΑΟΚ, ειδικά μετά την αποβολή, γύρισε πίσω και αμυνόταν μαζικά. Ευτυχώς όμως πετύχαμε το γκολ που χρειαζόμασταν στην παράταση και πήραμε την πρόκριση. Σαν επιθετικός θέλω πάντα να σκοράρω. Είναι δύσκολο όταν περνούν οι αγώνες και δεν βρίσκεις δίχτυα. Ευτυχώς όμως κατάφερα να σκοράρω και είμαι χαρούμενος».