Στην πρώτη θέση θα βρει τον Ολυμπιακό το τέλος της κανονικής περιόδου στην Α1. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά τη νίκη τους στο ΟΑΚΑ με 65-61, επικράτησαν για δεύτερη φορά του Παναθηναϊκού και διατήρησαν το απόλυτο των νικών. Σήμερα η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε 76-76 και στην παράταση η ομάδα του Ίβκοβιτς έφτασε στο 87-83.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα και σε συνδυασμό με τα αρκετά λάθη του Παναθηναϊκού πήρε ένα μικρό προβάδισμα. Μάλιστα, στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 12-6, ενώ στο δεύτερο μισό της περιόδου ο Παναθηναϊκός βρήκε το δρόμο για το καλάθι και μείωσε στο 16-15.

Ίδια ροή με το πρώτο δεκάλεπτο είχε και το δεύτερο. Αν και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 16-17, ο Ολυμπιακος αντέδρασε άμεσα και με δύο τρίποντα του Χαλπερίν και δύο βολές του Παπαλουκά ξέφυγε 24-17. Από το 15’ και μετά οι «πράσινοι» με κύριο σκόρερ τον Περπέρογλου πέρασαν μπροστά 27-25, κάνοντας σερί 10-0. Στο τέλος με ένα τρίποντο του Τεόντοσιτς από τα 8 μέτρα ο Ολυμπιακός έκανε το 34-31 και ο Καλάθης με μία στις τρεις βολές διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου 34-32.

Με ένα ιδιαίτερο τρόπο ξεκίνησε η τρίτη περίοδος. Ο Διαμαντίδης σούταρε δύο βολές, αφού ο Μίλαν Τόμιτς στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου δέχθηκε τεχνική ποινή και παράλληλα ο βοηθός του Ίβκοβιτς, Αγγέλου αποβλήθηκε. Ο Ολυμπιακός έχτισε μία διαφορά με δύο στα δύο τρίποντα του Γκόντον. Με σερί 11-0 ξέφυγε 45-38 και κρατώντας τη διαφορά έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ του 60-52.

Στον επίλογο ο Παναθηναϊκός ροκάνισε τη διαφορά και με τρίποντο του Φώτση έφτασε στο 66-63. Αφού ξέφυγε εκ νέου ο Ολυμπιακός, οι «πράσινοι» έμειναν στο ματς, αφού μείωσαν ξανά στους τρεις (73-70). Τελικά στο τέλος ο Παναθηναϊκός είδε πως δεν έχει περιθώρια να κερδίσει με τέσσερις πόντους και έτσι με σωστή τακτική επέλεξε και κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Η κανονική διάρκεια ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 76-76.

Πιο ψύχραιμος και πιο εύστοχος ο Ολυμπιακός στην παράταση ξέφυγε γρήγορα με 83-76 και τελικά έφτασε στη νίκη με το σκορ στο 87-83.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-32, 60-52, 76-76 (κ.δ.), 87-83.