Ακόμη ένα μετάλλιο, το 8ο συνολικά στην διοργάνωση, κατέκτησε η Ελλάδα στην 4η ημέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ζίου ζίτσου ανδρών-γυναικών, καθώς ο Γιώργος Λουλούδας στα -77κ contact, ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Στον ημιτελικό του αγωνίσματος, ο Έλληνας πρωταθλητής αντιμετώπισε τον Αλίσερ Αζιγκίτοφ από το Καζακστάν και ηττήθηκε λόγω ποινών, χάνοντας την ευκαιρία να διεκδικήσει το χρυσό, ωστόσο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Αυτό είναι το 8ο μετάλλιο για την Ελλάδα (3 αργυρά, 5 χάλκινα), ενώ απομένει άλλη μία ημέρα για να ολοκληρωθεί η διοργάνωση.

«Είναι από τα μεγαλύτερα event που γίνονται στη χώρα μας, με αθλητές σε πολύ υψηλό επίπεδο. Και μπράβο στην ομοσπονδία που το έχει διοργανώσει τόσο ωραία. Δέος και συγκίνηση να φοράς μετάλλιο στο στήθος σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Μακάρι να το ζήσουν και οι υπόλοιποι αθλητές που έρχονται. Είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρουν» δήλωσε ο Έλληνας πρωταθλητής.

Αύριο ολοκληρώνεται η διοργάνωση στις κατηγορίες Ανδρών – Γυναικών, με 14 ελληνικές παρουσίες, πριν πάρουν «σκυτάλη» οι νέες γενιές, με τα Παγκόσμια πρωταθλήματα Κ21, Κ18, Κ16, καθώς και το Παγκόσμιο Κύπελλο Κ14.

Οι συμμετοχές των Ελλήνων αύριο:

-94κ. No-Ji ανδρών: 09:00 Μαρκουλάκης Νικήτας – Γκαντούλγκα Γκαλσαντόρι (Μογγολία)

-85κ. No-Ji ανδρών: 09:06 Σπύρος Γιακουμάκης – Μαζάτ Τολέντι (Καζακστάν)

-77κ. No-Ji ανδρών: 09:06 Ευάγγελος Χορμοβάς – Τιμοφέι Σμισλόφ (Ανεξ.)

-69κ. No-Ji ανδρών: 09:06 Αναστάσιος Σταυρόπουλος – Σέρχι Κινάλ (Ουκρανία)

-69κ. No-Ji ανδρών: 09:12 Σπύρος Καρκανάς – Μαξ Πουντάν Μπρέντο (Φιλιππίνες)

-85κ. No-Ji ανδρών: 09:24 Σπύρος Τοπαλίδης – Ζάντος Κουανισμπέκοφ (Καζακστάν)

-94κ. No-Ji ανδρών: 09:48 Εμμανουήλ Αρετούλης – αντίπαλος από πρώτο γύρο

-77κ. No-Ji ανδρών: 09:48 Χαράλαμπος Γεωργιάδης – Σεϊλχάν Μπολάτμπεκ (Καζακστάν)

-62κ. No-Ji ανδρών: 11:06 Κύριλλος Γιακούμπ – αντίπαλος από πρώτο γύρο

+70κ.No-Ji γυναικών: 12:36 Ευθυμία-Μαρία Παππά – Ντίλαν Βαλμόρες (Φιλιππίνες)

-70κ.No-Ji γυναικών: 12.36 Κυριακή Ανδρεσάκη – Αλεξάντρα Πλεμιάσοβα (Ανεξ.)

13:12 Κυριακή Ανδρεσάκη – Εϊπριλ Επινγκερ (Φιλιππίνες)

+94κ. No-Ji ανδρών: 13:12 Αθανάσιος Γεωργόπουλος -Ραμαζάν Αμπντραχίμοφ (Καζακστάν)

-70κ.No-Ji γυναικών: 13:18 Βενέρα Παπαδοπούλου – Γερκεζάν Γερλάνοβα (Καζακστάν)

13:36 No-Ji γυναικών: 13:36 Βενέρα Παπαδοπούλου – Ντενίς Κραν (Γερμανία)

+94κ. No-Ji ανδρών: 13:24 Αλέξανδρος Καστρούνης – Βέντελ Μπαρμπόσα (Βραζιλία)