Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α1 μπάσκετ παρέμεινε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 73-77 του Άρη στο «Αλεξάνδρειο», σε παιχνίδι για τη 15η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 29 βαθμούς και υποχρέωσαν τον Άρη στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες άρχισαν το παιχνίδι, δημιουργώντας ένα άτυπο διαγωνισμό τρίποντων. Ο Άρης ευστόχησε σε 5 από τα 8 που επιχείρησε και ο Ολυμπιακός σε 4 από τα 5, δημιουργώντας ψηλό σκορ από την αρχή. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 27-22, χάρη στην κυριαρχία του κάτω από τα δύο καλάθια. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης με σερί 13-0 προηγήθηκε 35-27 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 46-39.

Στο τρίτο μέρος, ο Ολυμπιακός με τους Χαλπερίν και Πρίντεζη να σκοράρουν ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ, πετυχαίνοντας σερί 17-0. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με 56-49, αλλά η ομάδα του Αντρέα Ματσόν ανασυγκροτήθηκε και έκλεισε το δεκάλεπτο, προηγούμενη με ένα πόντο, 62-61. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα έφτασε να προηγείται 72-67, πριν ο Μάρσαλ μειώσει σε 70-72 με εύστοχο τρίποντο. Η νίκη για του Πειραιώτες «σφράγισε» 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον Λιν Γκριρ να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ, διαμορφώνοντας το 70-75. Η λήξη του αγών βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή με 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 46-39, 62-61, 73-77.

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Κλαρκ 3 (1), Μάρσαλ 20 (6), Τσαλδάρης 4 (1), Νέλσον 12 (2), Σέκουλιτς 5, Αργυρόπουλος 5, Ηλιάδης 15, Γκάβελ, Σκορδίλης 2, Αγαδάκος 4, Μπάρλος 3.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 3, Πελεκάνος, Πρίντεζης 18 (1), Βούισιτς 17, Μπουρούσης 2, Χαλπερίν 19 (3), Γκριρ 10 (1), Ερτσεγκ 6 (2), Βασιλόπουλος 2, Τεόντοσιτς, Σχορτσιανίτης.