Η Τότεναμ πήρε το μεγάλο ντέρμπι στο «Ολντ Τράφορντ», επικρατώντας της προβληματικής ξανά Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 2-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Premier League, και πλησίασε στο γκρουπ των πρωτοπόρων, ενώ η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ έμεινε κιόλας οκτώ βαθμούς πίσω από την κορυφή, με τον Ολλανδό κόουτς να είναι ξανά με την πλάτη στον τοίχο…

Η ομάδα του Λονδίνου μπήκε δυναμικά στο ματς και επέβαλε το ρυθμό της στη Γιουνάιτεντ, που έκανε και πάλι αστεία λάθη στην άμυνα της, δίνοντας την ευκαιρία στον Τζόνσον ν’ ανοίξει το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό.

Στο 42′ οι «κόκκινοι διάβολοι» έμειναν μάλιστα και με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπρούνο Φερνάντες για αντιαθλητικό παιχνίδι και από εκεί και πέρα οι παίκτες του Αγγελου Ποστέκογλου κατάφεραν να σφραγίσουν τη μεγάλη νίκη με τα γκολ των Κουλουσέφσκι (47′) και Σολάνκε (77′).

Νωρίτερα, ο Λίαμ Ντέλαπ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο ματς του «Πόρτμαν Ρόουντ» με την γηπεδούχο Ιπσουϊτς να κόβει δύο βαθμούς (2-2) από τη φιλόδοξη Αστον Βίλα.

Ο Ντελάπ άνοιξε το σκορ νωρίς (8′), αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Μπέρμιγχαμ ανέλαβε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και πίεσε για την ανατροπή του σκορ. Πρώτα ο Ρότζερς (15′) ισοφάρισε και στο 32ο λεπτό ο Γουότκινς έγραψε το 2-1.

Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να παλέψουν το ματς και ο Ντελάπ κατάφερε να ισοφαρίσει (72′) με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και να χαρίσει έναν πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Η 6η αγωνιστική:

Νιούκαστλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (58′ πεν. Γκόρντον-35′ Γκβάρντιολ)

Άρσεναλ-Λέστερ 4-2 (20′ Μαρτινέλι, 45′, 90’+ Τροσάρ, 90’+ Χάβερτζ-47′, 63′ Τζάστιν)

Μπρέντφορντ-Γουέστ Χαμ 1-1 (1′ Μπεμό-54′ Σούτσεκ)

Τσέλσι-Μπράιτον 4-2 (21′, 28′ πεν., 31′, 41′ Πάλμερ-7′ Ρουτέρ, 34′ Μπαλεμπά)

Έβερτον-Κρίσταλ Πάλας 2-1 (47′, 54′ ΜακΝιλ-10′ Γκουέχι)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Φούλαμ 0-1 (51′ πεν. Χιμένεθ)

Γουλβς-Λίβερπουλ 1-2 (56′ Αϊτ Νουρί-45’+ Κονατέ, 61′ πεν. Σαλάχ)

Ίπσουιτς-Άστον Βίλα 2-2 (8′, 72′ Ντελάπ-15′ Ρότζερς, 32′ Γουότκινς)

Μάντσεστερ Γ.-Τότεναμ 0-3 (3′ Τζόνσον, 47′ Κουλουσέφσκι, 77′ Σολάνκε)